Alman Müslümanlar Konseyi: Antisemitizm günahtır

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı, antisemitizm, ırkçılık ve nefretin İslam’da günah olduğunu ve mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Müslümanlara ait derneklerin çatı kuruluşu olan Almanya Müslümanlar Merkez Konseyinin Başkanı Ayman Mazyek, antisemitizm, ırkçılık ve nefret söyleminin İslam’ın temel değerlerine uymadığını dile getirdi. Alman basınına bir açıklamada bulunan Mazyek, “Antisemitizm, ırkçılık ve nefret İslam’da büyük günahlardır ve o sebepten biz de hiçbir zaman bunlara müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Mazyek’in açıklaması Almanya Başbakanı Angela Merkel’in göçmenler ve antisemitizm üzerine sarf ettiği sözlere cevaben geldi. Başbakan Merkel, İsrail televizyonuna verdiği röportajda “Mülteciler ve diğer Arap kökenli insanlar ülkeye farklı türde bir antisemitizm getiriyorlar” demişti.

Bazı mülteciler arasında antisemitizmin var olduğunu bildiklerini ve bunu çok ciddiye aldıklarını ifade eden Mazyek, bu durumu azaltmak için Yahudiler ile mültecilerin buluşması ve eski toplama kamplarındaki anıtsal alanlara eğitici ziyaretler gibi farklı etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın başkenti Berlin’de kipa ile dolaşan bir kişi saldırıya uğramıştı. Yahudi olmayan ve İsrailli Arap bir aileden geldiği belirten kurban, saldırı anını videoya çekmiş, saldırı ülke çapında tepkilere neden olmuştu. Saldırının faillerinden olan 19 yaşındaki Suriyeli ise olayın tepki çekmesinden sonra polise gidip teslim olmuştu. Olaydan sonra Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster Yahudilere, ülkede özellikle büyük şehirlerde kipa ile sokakta dolaşmama uyarısında bulunmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın