Netanyahu: Batı, Suriye’ye nasıl davrandıysa İran’a da öyle davranmalı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye Devlet Başkanı Esad’ın kimyasal silah kullanmasına karşı gösterdikleri tavır ile terörist devletlerin ve örgütlerin nükleer kapasitelerinin önlenmesinde büyük rol oynadığını belirtti.

Netanyahu: Batı, Suriye’ye nasıl davrandıysa İran’a da öyle davranmalı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, cumartesi gecesi İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptığı telefon konuşmasında, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye’deki kimyasal silahların kullanılmasına karşı gösterdikleri tavır ile terörist devletlerin ve örgütlerin nükleer kapasitelerinin önlenmesinde büyük rol oynadığını bildirdi.

İran’ı hedef olarak gösteren Netanyahu, haftalık kabine toplantısının başında bu konuşmayı aktardı.

Netanyahu, Trump’ın Esad’ın kimyasal silah kullanmasına karşı harekete geçme kararını İsrail’in tam olarak desteklediğini, Kudüs’ün Fransız ve İngiliz katılımını sevinçle karşıladığını bildirdi.

Netanyahu, May’e yaptığı açıklamada, saldırının konvansiyonel olmayan silahların kullanımı için ‘sıfır tolerans’ mesajını verdiğini, bu politikanın, terörist devletlerin ve örgütlerin nükleer alanda ilerlemelerine caydırıcı unsur teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Netanyahu, bölgedeki istikrarsızlığın önde gelen kaynağının İran olduğunu, Esad’ın İran ve Suriye’deki yandaşlarına ülkede rol oynamasına izin verdiğinde Suriye’yi ve tüm halkı tehlikeye attığını anlaması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, 2015’te imzalanan İran’ın nükleer anlaşmasını düzeltmek için Fransa, İngiltere ve Almanya’ya 12 Mayıs’a kadar süre verdi. Trump, tatmin edici bir şekilde değiştirilmez ise anlaşmadan çıkacağını belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın