Compass doganbaruh

İsrail Rusya siyasi çatışması

Rusya’nın İsrail’i ‘Suriye’deki T4 askeri üssünü bombalaması’ ile suçlaması ve ardından gelen karşılıklı siyasi açıklamalar iki ülkenin arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu.

İsrail Rusya siyasi çatışması

Geçtiğimiz perşembe günü Rus Dışişlerinin, İsrail bölgeyi daha da karıştırıyor iddiasına İsrail dışişlerinden anında cevap geldi.

İsrailli adı saklı bir yetkili Yedioth Aharonot gazetesine yaptığı açıklamada; “Asıl Suriye’yi  des-tabilize eden, Suriye’deki askeri varlığını arttırarak İsrail ve diğer Ortadoğu ülkelerini tehdit eden İran’dır” ifadesini kullandı.  İsrail beklenmeyen bir siyasi hareketle Suriye’deki kimyasal saldırıyı da kınadı ve uluslararası toplumu göreve çağırdı. Ancak Rusya kimyasal saldırıda rolü olduğunu veya her hangi bir saldırı olduğunu inkar ediyor.  Dışişleri Sözcüsü Maria Zakharova, bölgeye yakın Rus birliklerinin yaptığı incelemede,  kimyasal saldırı bulgusuna rastlanmadığını iddia etti. Öte yandan Vlademir Putin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’de dengeleri bozacak bir müdahalede bulunmamasını belirtti. 

İsrail Başbakanlık Ofisinin açıklamasına göre, ancak Netanyahu bu tavsiyeye cevabında şunları belirtti: “İsrail, İran’ın Suriye’de askeri bir varlık kurmasına asla izin veremez.”

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın