Compass doganbaruh

Facebook’ta nefret söylemine yapay zeka engel olacak

Mark Zuckerberg, ABD Senato Komisyonuna verdiği ifadede Facebook’un önümüzdeki 10 yılda nefret söylemine engel olmak için her tedbiri geliştireceğini belirtti.

Facebook’ta  nefret söylemine yapay zeka engel olacak

Kongre özel komisyonuna verdiği ifadede, Facebook’un kurucusuna şirketinin tekel olma meyillinden, nefret söylemine alet olmasına, yüzlerce zor soru soruldu.

Zuckerberg gönüllü olarak verdiği ifadede, Facebook’un gerekirse devletin koyacağı özel kanunlar ile regüle edilmesinde tam bir işbirliği yapacaklarını,  özel hayatın mahremiyetinin korunması konusunda da yeni teknolojiler geliştireceklerini belirtti.  Zuckerberg yeni geliştirdikleri bir teknolojinin geçenlerde Facebook’ta faal olan bir teröristin yakalanmasına yardım ettiğini açıkladı.  Zuckerberg  aynı teknolojinin önümüzdeki yıllarda Facebook’taki nefret söylemi ile savaşta kullanılacağını ifade etti.

Yapay Zeka teknolojisi kullanan sistem,  mühendisler tarafından bazı değişiklikler yapılarak, Nefret söylemi yayan kişi ve kuruluşları belirlemek için kullanılacak.

Zuckerberg şöyle konuştu: “ Nefret Söylemi konusunda iyimserim, sanırım 5-10 yıl içinde Facebook’ta çalışacak yapay zeka destekli programlar  bir çok dünya lisanına özgü çok küçük detayları bile fark edebilecek hale gelecek. Ancak, daha o seviyede değiliz,  günümüzde çalışan  sistemin yaptığı hataların sayısı daha  beni memnun etmiyor.”

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın