Compass doganbaruh

HOLOKOST kurtulanlarından Polonya yayınevine dava

İki Holokost kurtulanı ve bir Polonyalı Nazi karşıtı direnişçi, Adolf Hitler’i öven kitaplar yayınlayan bir yayınevini mahkemeye verdiler. Söz konusu davanın Polonya’da bir ilk olduğu belirtildi.

HOLOKOST kurtulanlarından  Polonya yayınevine dava

Katmer adlı bir yayınevine karşı dava, Belçikalı Nazi işbirlikçisi, SS subayı Leon Degrelle’nin kitaplarının yayınlanması nedeniyle açıldı. Söz konusu davanın kapsamına giren, Degrelle imzalı üç kitap bulunuyor: ‘Hitler Çağı 1’, ‘Hitler Çağı 2’ ve ‘Demokrat Hitler’.

Degrelle, II. Dünya Savaşından önce, Belçika’nın aşı sağcı Rex Partisinin liderliğini yapıyordu. Sonrasında, Hitler tarafından birçok madalya ile ödüllendirilen bir SS subayı oldu.

Davayı açan tarafın avukatı Wojciech Kozlowski, “Nazizm’in yüceltilmesi ve Holokost inkârı, Polonya’da suç kapsamına girer. Ceza mahkemelerinde görülmesi gereken bu suç, genelde savcıların görevlerini tam olarak yerine getirememesi nedeniyle dava haline gelemiyor” dedi. Kozlowski, davanın Polonya’daki ilk özel hukuki dava olduğunu belirterek, savcıların daha önce nefret söylemi kapsamında Katmar’e dava açılması talebini reddettiklerini hatırlattı.

Davacılar, Katmar tarafından basılan Degrelle kitaplarının, tarihi bir kayıttan ziyade bir Nazi propaganda aracı olarak görülmesi gerektiğini savunuyor. Dava, geçtiğimiz hafta Varşova’da açıldı. Tümü 80’li yaşlarda olan davacılar, kimliklerini açıklamamayı tercih ederken Katmar Yayınevinden isteklerini şu şekilde sıralıyor: Bu kitapların yayınlarının durdurulması, Polonya basınında özür ilanları yayınlaması ve yaklaşık 10 bin Euroluk bir meblağın yardım kuruluşlarına bağışlanması.

Davacılardan birinin 1944 Varşova Gettosu Ayaklanmasında Nazilere karşı savaştığı belirtilirken, diğer ikisinin de çocuk olarak Getto’dan kurtulduğu ve hayatta kaldığı açıklandı. Üçü de tüm ailesini Holokost’ta kaybetti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın