Compass doganbaruh

Kimyasal saldırı sonrası İsrail Baş Hahamı Suriye halkına destek için eylem çağrısında bulundu

Baş Haham Yosef Suriye’de sivil kadın ve çocuklara kitle imha silahları ile saldırıda bulunulduğunu belirterek durumu zalim bir soykırım olarak nitelendirdi.

Kimyasal saldırı sonrası İsrail Baş Hahamı Suriye halkına destek için  eylem çağrısında bulundu

İsrail Baş Hahamı Yitzhak Yosef, pazar günü Suriye’deki iç savaş ve sivillere yapılan saldırılar hakkında konuştu. Yosef’in açıklaması Suriye’de halen muhaliflerin elinde bulunan Duma kentine yapılan ve Suriye rejimi tarafından düzenlendiği düşünülen kimyasal silah saldırısı sonrasında geldi. Saldırı sonrasında onlarca insan hayatını kaybederken yüzlerce insan da kritik şekilde zehirli gazdan etkilendi.

Baş Haham Yosef Suriye’de sivil kadın ve çocuklara kitle imha silahları ile saldırıda bulunulduğunu belirterek durumu zalim bir soykırım olarak nitelendirdi. Yosef “Soykırımı yaşamış ve Tevrat ile dünyadaki milletlere ışığı yaymakla sorumlu olan Yahudiler için katliamı durdurmak ahlaki bir yükümlülüktür” dedi. Hahambaşı, söz konusu sorumluluğun zamanında Suriye’deki nükleer reaktörü yok etmeyi gerektiren yükümlülükten daha az olmadığını ekledi.

Yosef geçmişte de Suriye’deki iç savaş hakkında konuşmuş ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sivilleri hedef almakla suçlamıştı. Yosef, Halep savaşı sırasında Suriye’de yaşananları “küçük bir Holokost” olarak değerlendirmiş ve “her ne kadar Suriyeliler İsrail’in dostu olmasa da Yahudiler bir soykırımı görmezden gelmemeli ve karşı çıkmalıdır” şeklinde görüş bildirmişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın