Compass doganbaruh

İsrail ordusu: “Kendi incelememizi yapacağız”

İsrail ordusu,  İsrail-Gazze sınırında yaşanan ve ölümle sonuçlanan protesto olaylarını tepkiler üzerine incelenmesi için bir tuğgeneral atadıklarını açıkladı. Hamas kaynaklı Gazze Sağlık Bakanlığının bilgilerine göre şimdiye kadar 30 kişinin hayatını kaybettiği olayları incelemesi için belirlenen isim, ordu eğitim ve doktrin tümeni komutanı Tuğgeneral Moti Baruch olarak belirlendi.

İsrail Ordusu, 2014’teki Gazze Savaşı ve 2015’te Hizbullah ile girişilen bir çatışmada BM görevlisinin yanlışlıkla vurulma olaylarının ardından da kendi içinde inceleme başlatmıştı.

Ordu, tüm ölümler hakkında inceleme yapmayacak, sadece birkaçına odaklanacak. Bunlardan biri de geçtiğimiz cuma günü Filistinli gazeteci Yaser Murtaja’nın hayatını kaybettiği olay olacak. Olayları filme almaya çalışan Murtaja’nın, üzerinde “basın” yazılı bir yelek olmasına rağmen, silahla göğsünden vurularak hayatını kaybettiği belirtildi.

Murtaja’nın ölümü uluslararası kamuoyunda da tepkilere neden oldu. İsrail ise, gazetecileri hedef almadıklarını, bu nedenle Murtaja’nın ölümünü mutlaka araştıracaklarını açıkladı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın