Compass doganbaruh

ABD´den, Gazze-İsrail sınırı olaylarının BM´de soruşturulmasına veto

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Filistinlilerin İsrail sınırında “Barışçıl yollarla protesto etme” hakkını destekleyici açıklamasına engel oldu.

ABD´den, Gazze-İsrail sınırı olaylarının BM´de soruşturulmasına veto

Konseyde Arap ülkelerini temsil eden Kuveyt’in sponsorluğunda hazırlanan açıklama ayrıca iki hafta üst üste cuma günleri gerçekleşen protesto gösterilerinde Filistinli protestocuların ölümüne yönelik bağımsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısını da içeriyordu.

ABD peş peşe iki haftadır gündeme gelen bu talebi ikinci kez engelledi.

Filistinli kaynaklara göre, Gazze sınırında geçtiğimiz cuma gerçekleşen protesto gösterilerinde dokuz Gazzeli öldü. Aynı kaynaklar, 20 binden fazla Filistinlinin katıldığı gösterilerde binden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Gösteriler sırasında, Filistinliler İsrailli keskin nişancıları engellemek için binlerce araba lastiği yaktı.

Cuma günkü protesto gösterileri öncesinde, ABD Dışişleri Bakanlığının uluslararası müzakerelerden sorumlu temsilcisi Jason Greenblatt, Gazze protestoları hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada ABD, protesto gösterilerinin liderlerinin göstericilere açık ve net şekilde protestoların barışçıl bir şekilde yapılması, her tür şiddet olayından kaçınılması, tampon bölgeden en az 500 metre uzakta kalınması ve hiçbir surette sınır hattı tel örtüsüne yaklaşılmaması konusunda çağrı yapmasını istedi. 

Açıklamada ayrıca ABD’nin şiddet çağrısı yapan liderleri ve göstericileri ayrıca yaralanacaklarını ya da öldürülebileceklerini bile bile göstericileri -çocuklar da dahil- sınır hattı tel örtüsüne gönderenleri sert bir şekilde kınadığı da yer aldı. ABD tüm tarafları Gazzelilerin karşı karşıya olduğu insani zorlukları aşma konusunda çözüm bulmaya odaklanmaya çağırdı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın