Web´den Seçmeler

• Hatırlarsanız, Trump geçtiğimiz aralıkta Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edip, büyükelçiliği buraya taşıyacağını açıklamıştı. Sonrasında Dışişleri Bakanlığı bunun 8 yıl alacağını ifşa etti. Son olarak ise Trump sadece elçinin ofisini, İsrail’in 70. kuruluş yıl dönümü olan 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. Tabii bu bile İsrail’de son derece şaşaalı kutlanacaktır. Ezcümle, 15 Mayıs’a giden yol epey engebeli. Tüm bunlara bir de İran meselesini ekleyin. İsrail, ezeli düşmanı İran’la Türkiye’nin yakın iş birliğini tüyleri diken diken takip ediyor. VERDA ÖZER - MİLLİYET

Web´den Seçmeler

 

Bu Haftanın “Takılanlar”ı

 

 • İSRAİL, EZELİ DÜŞMANI İRAN’LA TÜRKİYE’NİN YAKIN İŞ BİRLİĞİNİ TÜYLERİ DİKEN DİKEN TAKİP EDİYOR

Her şeyden önce, Toprak Günü sonrasında sokağa dökülen Filistinlileri durdurmak yakın zamanda mümkün değil gibi. Protestoların 15 Mayıs’taki Nakba (Büyük Felaket) Günü’ne kadar sürmesi bekleniyor. Yani yüz binlerce Filistinlinin yerlerinden edildiği 15 Mayıs 1948’in 70. yıl dönümüne kadar.

Dahası, Hamas, Toprak Günü öncesinde 1 milyon Filistinliyi “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında sokağa çağırmıştı. Yıllardır her şiddet kızıştığında telefona sarılıp aradığım Nir, hep, “Tekrar İntifada (Filistinlilerin İsrail’e karşı ayaklanması) olmaz” diyordu. Bu kez beni şaşırtıp, “Olabilir” diyor. Cuma günü 30 bin Filistinlinin yürüyüşe katılmasını buna işaret olarak gösteriyor. İşte tüm bu gerilim de Türkiye ile İsrail arasında iniş çıkışlar yaratabilir.

Tüm bunların üstüne, 15 Mayıs’ta bizi bekleyen bir kriz daha kapıda: Hatırlarsanız, Trump geçtiğimiz aralıkta Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edip, büyükelçiliği buraya taşıyacağını açıklamıştı. Sonrasında Dışişleri Bakanlığı bunun 8 yıl alacağını ifşa etti. Son olarak ise Trump sadece elçinin ofisini, İsrail’in 70. kuruluş yıl dönümü olan 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. Tabii bu bile İsrail’de son derece şaşaalı kutlanacaktır.

Ezcümle, 15 Mayıs’a giden yol epey engebeli. Tüm bunlara bir de İran meselesini ekleyin. İsrail, ezeli düşmanı İran’la Türkiye’nin yakın iş birliğini tüyleri diken diken takip ediyor. Bugünkü üçlü zirve de bu yüzden Tel Aviv’in yakın markajında.

Bu ilişkide bir krizin patlamasının önündeki en büyük engel ise, iki tarafta da ilişkiyi korumak için didinen -siyasiler dışındaki- profesyoneller. Yani diplomatlar, güvenlik çevreleri ve iş dünyası. Belli ki uzunca bir süre bu ilişki onlara emanet.

Verda Özer

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/verda-ozer/israil-le-bicak-sirti-2640641/

 

 • BİR GAYRİMÜSLİM OLARAK AÇIKLIYORUM: LÜTFEN, “GAYRİMÜSLİM VE HOŞGÖRÜ” KELİMELERİNİ AYNI CÜMLE İÇİNDE KULLANMAYIN! FARKINDA OLMADAN, “EŞİT HAKLARA” SAHİP OLMADIĞIMIZI, “HOŞGÖRÜLDÜĞÜMÜZÜ” YÜZÜMÜZE VURUYOR…

Bir gayrimüslim olarak açıklıyorum: Lütfen, “gayrimüslim ve hoşgörü” kelimelerini aynı cümle içinde kullanmayın! Farkında olmadan, “eşit haklara” sahip olmadığımızı, “hoşgörüldüğümüzü” yüzümüze vuruyor…

Daha açık nasıl yazılır?

Gayrimüslim kelimesi; ayrıştırıcı, kendisinden olmayanı ötekileştirici anlamında kullanıldığı için sorunlu…Şöyle ki; Müslim, (onaylanan, kabul gören, makbul çoğunluk)… Gayrimüslim, (onaylanan, kabul gören, makbul çoğunluğun dışında kalanlar) olarak görüldüğü için…

Geçen gün bir arkadaşım paylaştı bunu kendi twitter adresi üzerinden… Bu konuda oldukça şikayetçi, kelimelerinden de anlaşılıyor olmalı! Ama bunu çoğumuz yapıyoruz ! DİĞERLERİ noktasında dururken, BENDEN OLMAYAN’ı işaret etmek için ÖTEKİ bir kavram yaratıyoruz ! GAYRİMÜSLİM da buna dair !

Anlamını biliyorsunuz !

‘Müslüman’ OLMAYAN !

Kabul edilenin dışında kalan !

Resmi onayın azınlığında duran !

3 semavi dinin kenti Antakya’da yaşayan bizler de ara ara bu ÖTEKİ kavramına bir EK daha yapıyoruz ! HOŞGÖRÜ diyoruz ! DİĞERLERİNE karşı HOŞGÖRÜ diyoruz ! Neyi ‘NE’ ya da ‘KİM’ adına HOŞGÖRÜYORUZ, merak konusu ! Aslında bildiğimizden kullanmıyoruz ! Zaten konuştuklarımızın anlam derinliğinde adımlamadan savuruyoruz kelimelerimizi karşımızdakine ! Birbirimizin suratlarına TOKAT atar gibi tüm o kelimeler ! Yok, çarpan etkisinde değiliz ! Zaten öyle toplama-çıkarma yapanlar da değiliz ! EŞİTTİR deyip sonuç peşindeyiz !

Bugün de buna dair…Kalbe değen kelimeler buna dair…

ŞİKAYET gibi algılanan hassasiyet de…

Tamer Yazar

http://www.antakyagazetesi.com/gayrimuslim-deriz-ya-sahi-niye-deriz/

 

Aksel Gürkan: İnternette “Yıldız Tilbe’yi çok sevmemize neden olan 14 muhteşem cümlesi” diye yazmışsınız. Irkçı, antisemit söylemlerde bulunmuş bir insanı yere göğe sığdıramamanıza akıl erdirmekte güçlük çekiyorum. (29 Mart)

 

Okurdan kısa kısa (Faruk Bildirici)

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/faruk-bildirici/karsit-gorus-40798731

 

 

 • “ARTIK İSRAİL DÜŞÜNSÜN”

Nükleer santralle ilgili soru üzerine “Asla istemem diye karşı çıkmıyorum ama bu konuda endişesi olanların haksız olmadığı da ortada, ayrıca dünyanın giderek bıraktığı bir sistemi sanki bir rüya gibi tanıtmak da yanlış” dedim.

Ardından Üsküdar'da bindiğim motorda yanıma gelen bir vatandaş “Sizi tebrik ediyorum” dedi.

Her gün yaptığı toplu ulaşım yolculukları sırasında sayısız insanla konuştuğum için gülerek “Hayrola” diye sordum.

“Sabahki konuşmanızı dinledim. Eleştirdiniz ama istemezükçü olmadığınızı da gösterdiniz, bu güzel bir muhalefet” diye sürdürdü.

Bunun üzerine “Siz” dedim “Nükleer enerjiyi çok mu istiyorsunuz?”

Adam gayet ciddi “Elbette, bunu da şükürler olsun Erdoğan başardı, artık İsrail düşünsün” diye cevapladı sorumu.

“Nasıl yani?” dedim şaşırarak “İsrail ne alaka?”

Şaşırmama şaşırarak “Artık bölgedeki tek nükleer güç olma havası sönecek. Tayyip Bey buradan düğmeye bir bastı mı İsrail yok olacak” karşılığını vermez mi.

Bir şey söyleyemedim “Durun bakalım Allah korusun öyle şeyleri bile düşünmemek lazım” falan dedim.

Sonra Halk TV'ye gelip gazete başlıklarını görünce vatandaşın nükleer enerji ile nükleer silahı nasıl birbirine karıştırdığının sırrını anlamış oldum.

Can Ataklı

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/can-atakli/kilicdaroglu-erdoganla-bas-edemez-2330637/

 

 • “ANADOLU AJANSI’NIN ÇOĞUNLUKLA DÜŞMAN TARAFINA KARŞI YAKINLIK DUYAN YAHUDİ ÖĞELERDEN TEMİZLENMESİNİN HABER DAĞITIMI ÜZERİNDE DE OLUMLU ETKİLER YAPACAĞINI UMUT EDİYORUZ.”

Ama rejime en yakın gazetecilerden biri olan Ziya Gevher Etili’nin konuşması kısa sürede sonuç verdi. Önce Anadolu Ajansı Başbakanlığa bağlandı.

4 Mayıs 1942 günü ise Başbakan Refik Saydam, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Muvaffak Menmencioğlu’nu çağırıp “Ajans meselesinin halledileceğini” bildirdi, Türk olmayan bütün memurların işine son vermek gerektiğini söyledi ve bizzat bir liste verdi. Bu listeyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı aralarında Musevi, Ermeni ve “dönme” (Sabetaycı) olduğu tespit edilen 26 ajans çalışanının işine son verilmişti.

Karar, Alman yanlısı Başbakanlık Basın Dairesi Genel Müdürü Selim Sarper’in Almanya karşıtı Anadolu Ajansı müdürü Muvaffak Menemencioğlu’na bir uyarısıydı da. Aynı zamanda Moskova’ya doğru yürüyen Almanya’ya çakılmış bir selamdı bu.

Johannes Glasneck’in, Alman Faşizminin Türkiye’deki Propaganda Faaliyetleri kitabında yer verdiği 1942 yılında Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’nden Berlin’deki Nazi iktidarına geçilen telgraflarda, Türkiye medyasından ve özellikle Anadolu Ajansı’nın Almanya karşıtı haberlerinden şikâyet edilmekteydi. Glasneck’in kitabına göre, 26 Musevi ajans çalışanının işten çıkarılması haberi için telgraflarda şöyle denmişti:

“Anadolu Ajansı’nın çoğunlukla düşman tarafına karşı yakınlık duyan Yahudi öğelerden temizlenmesinin haber dağıtımı üzerinde de olumlu etkiler yapacağını umut ediyoruz.”

Ziya Gevher Etili, 1943 yılına kadar CHP vekilliği yaptı. 1946’da Anadolu Ajansı İstanbul Müdürlüğü’ne, 1948’de ise Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü’ne atandı.

Ajansın işine son verdiği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Musevi, Ermeni ya da “dönme” çalışanların 13’ünün isimlerini de hatırlayarak bitirelim: Jean Benda, Ferda İlkgelen, Etval Akşiyote, Dinah Tadıhan, Eugenie Naon, Esther Karbel, Vitalis, Benda, Sarah Nahmiyas, Raşel, Silvia, Mahcubyan ve Rozet Avigdor...

Yıldıray Oğur

http://www.serbestiyet.com/yazarlar/yildiray-ogur/anadolu-ajansinin-gectigi-bir-haberden-sonra-olanlar-846108

 

Netten okumalar

 

 • ESKİ NAZİ GARDİYANI ARAFTA YAŞIYOR

https://www.youtube.com/watch?v=JuIolLIhVhE

 

 • 'FİLİSTİN’DE TANIMLANABİLİR BİR GELECEKTE ÇÖZÜMDEN BAHSETMEK ZOR' – CEYDA KARAN

https://tr.sputniknews.com/ceyda_karan_eksen/201804021032903986-filistinde-cozumden-bahsetmek-zor/

 

 • TEL AVİV, İSRAİL GEZİ NOTLARIM

https://www.gorkemliyollar.com/tel-aviv-israil-gezi-notlarim/

 

 • KUDÜS GEZİ NOTLARIM

https://www.gorkemliyollar.com/kudus-gezi-notlarim/

 

 • İSRAİL & FİLİSTİN GEZİ REHBERİ

http://www.doyasiyagez.com/israil-filistin-gezi-rehberi/

 

 • FAŞİZM VE TOPLAMA KAMPLARI VII/VIII/IX/X – MAZHAR ÖZSARUHAN

http://noktahaberyorum.com/fasizm-ve-toplama-kamplari7.html

http://noktahaberyorum.com/fasizm-almanyadaki-nazi-kamplari-mazhar-ozsaruhan.html

http://noktahaberyorum.com/fasizm-avrupadaki-nazi-kamplari-ix-mazhar-ozsaruhan.html

http://noktahaberyorum.com/fasizm-x-avrupadaki-diger-kamplar-mazhar-ozsaruhan.html

 

 • İSRAİL BAŞ HAHAMLIĞI İLE ROMA YAHUDİ CEMAATİ ARASINDA "KURTLU ENGİNAR KRİZİ"- ÖVGÜ PINAR

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43680696

 

Takılan tweetler

 

ESKİDEN İSTANBUL‏ @eskidenist66 5 Nis

Daha fazla

Tahtakale...40'lar

 

 

 

Izzet Akyol‏ @izakyol 9 Nis

Daha fazla

@izakyol adlı kullanıcıya yanıt olarak

+Bizim Ada Sahilleri'nin (Arapça Orjinali: Kadduk El-Meyyes) hikâyesi burada da bitmiyor, bir bakıyoruz Musevi-Sefarad ilahisi olarak karşımıza çıkmış: http://www.pizmonim.org/book.php#490 İlahiyi nasıl dinleyeceğiz? İlk önce sağ alttaki, sonra üstteki linke tıklayın

 

Ambassador Namik Tan‏ @NamikTan 8 Nis

Daha fazla

İsrail’de Büyükelçi olarak görev yaptığım dönemde tanımak şansını bulduğum gönül adamı, büyük dost ve düşünür, Türkiye ve İstanbul aşığı Selim Amado’yu kaybettiğimizi derin üzüntüyle öğrendim. Sevenlerine başsağlığı diliyorum @tyahuditoplumu @SALOMgazetesi @IsraelinTurkey

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın