Compass doganbaruh
Compass doganbaruh

Rapor: Suriye askeri üssü saldırısında 7 İranlı öldü

Kimliği belirsiz uçakların pazar günü Suriye’nin T4 adlı üssüne yaptığı saldırıda, Tahran’ın dört açıklamasına rağmen, özel Tasnim Ajansı yedi yedi İranlı yetkilinin öldüğünü iddia etti.

Rapor: Suriye askeri üssü saldırısında 7 İranlı öldü

Humus’ta bulunan üsse yapılan saldırıyı  resmen hiçbir ülke üstlenmezken, Rusya saldırıyı gerçekleştiren uçakların İsrailli olduğunu iddia etti. Ancak İsrail saldırıyı ne teyit ediyor ne de inkar ediyor.  Suriye İnsan Hakları Gözlem Kuruluşu saldırıda toplam 14 kişinin öldüğünü açıkladı.  Tahran, Suriye’de üste ölen subaylarını danışmanlık yapan askeri personel olarak tarif ediyor.  İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı ölen dört subayın kimliklerini de açıkladı. Ölenlerden biri İran’ın en seçkin birliği Devrim Muhafızları Subayı Mehdi Dehkan.  Dehkan, İran’ın  askeri insansız hava araçları (Drones) projesinden sorumlu önemli  subaylardan biri idi.

İran, en seçkin birliği Devrim Muhafızlarını devamlı Suriye’ye göndererek Esad rejimine yıllardır  destek veriyor. Şimdiye kadar 1000’den fazla İranlı askeri personel Suriye iç savaşında öldü.

T4 Askeri Üssüne yapılan saldırının ABD Başkanı Donald Trump’ın Duma’ya yapılan kimyasal saldırı ile ilgili olarak, “Bedelini ağır bir şekilde ödeyecekler” ifadesinden saatler sonra gelmesi de ayrıca dikkat çekiyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın