Facebook’un patronu Zuckerberg: “Özür dileriz”

CNN’e konuşan Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, Facebook hesaplarından kanunsuz bir şekilde alınan 50 milyon kişinin şahsi bilgisi için özür diledi.

Facebook’un patronu Zuckerberg: “Özür dileriz”

Zuckerberg böyle bir olayın tekrar gerçekleşmemesi için gereken tüm tedbirlerin alınacağını da duyurdu.

Söz konusu skandal, Trump seçim kampanyası için çalışan İngiliz  Cambridge  Analytica’nın 50 milyon potansiyel Amerikalı seçmenin kişisel bilgilerini Facebook’tan ele geçirmesi üzerine ortaya çıktı.  Skandalın ortaya çıkması üzerine Amerikan iş dünyası çevrelerinde sosyal medya şirketlerinin devlet kontrolü ile regüle edilmesi konuşulmaya başlandı. Cambridge Analytica’nın, bilgileri Facebook’un dışarıdan program geliştiricilere sunduğu olanakları ve güvenlik açıklarını  kullanarak aldığı belirtildi.

Bilgilerin çalınması için özür dileyen Zuckerberg sözlerine şöyle devam etti:  “Geçmiş tecrübelerimizden öğrendiklerimiz ile platformumuzu daha güvenli bir hale getireceğiz”.

Geçtiğimiz hafta Batı basınında çıkan haberlerde çalınan bilgilerin 2017 Amerikan Başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanıldığı yazıldı.  Amerikan Seçim Kurulunun raporlarına göre, Trump kampanyası Cambridge  Analytica’ya 6 milyon dolardan fazla bir ödeme yaptı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın