Compass doganbaruh

İsrail’in Bağımsızlık Günü meşalesi için Diasporadan adaylar belli oldu

Amerikalı oyuncu Mayim Bialik, Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve ünlü avukat Alan Dershowitz, İsrail’in Bağımsızlık Günü’nde meşaleye yakacak adaylar arasında yer alıyor.

İsrail’in Bağımsızlık Günü meşalesi için Diasporadan adaylar belli oldu

İsrail’in Diaspora Bakanlığı ve Spor ve Kültür Bakanlığı her yıl Herzl Dağında yakılan Bağımsızlık Günü meşalesinin on iki mumundan birini yakması için bu yıl Diaspora’dan üç ismi öne çıkardı.

Geçen yıl Diasporaya ayrılan mumu Michael Steinhardt (Taglit-Birthright İsrail eşbaşkanı) ve Haham Marvin Hier (Simon Wiesenthal Merkezi kurucusu) birlikte yakmışlardı.

Diaspora Bakanı Dvir Kahana bu yılın temasının ‘İnovasyonun Mirası’ olarak belirlendiğini belirtti. Adayların, Yahudi halkının geleceği için çalışan, dünya Yahudileri ile İsrail’in bağını güçlendiren ve yılın temasıyla ilişkisi olan kimselerden seçilmesine özen gösteriliyor. Bakanlık özel olarak Diaspora Yahudilerine ayrılan mumu yakması için ‘Big Bang Theory’ dizisinin oyuncusu ve nörobilimci Mayim Bialik’i, ABD Başkanı’nın kızı ve işkadını Ivanka Trump’ı ve sıkı bir İsrail savuncusu ve Trump yanlısı olan avukat Prof. Alan Dershowitz’i ön plana çıkardı. Bialik Facebook’taki hesabından adaylığına destek istedi.

 

Rivlin Bialik’i  kabul etti

18 Mart Pazar günü İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, Bialik’i ağırladı. Rivlin Bialik’e oynadığı diziyi torunlarının izlediğini belirtirken her fırsatta İsrail’e verdiği destek için teşekkür etti. Modern Ortodoks Yahudi’si olan Bialik’in ailesinin büyük bir kesimi İsrail’de yaşıyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın