Compass doganbaruh

Rusya’da ilk Yahudi üniversitesi açılıyor

Rusya Yahudi Cemaatleri Federasyonu ülkenin ilk Yahudi üniversitesini açmaya hazırlanıyor.

Amerika’daki Yeşiva Üniversitesini model olarak alan ve şimdilik 200 öğrenciye ev sahipliği yapacak Moskova Yahudi Üniversitesi, bütçesini bağış severlerden ve federasyondan sağlayacak özel bir kurum olacak. Dekan Alexander Lebedev gelecek ay kurumun açılacağını bildirdi.

Ekonomi, hukuk, iktisat, beşeri bilimler ve Yahudilik ile ilgili çalışmaların yapılabileceği fakülteleri içeren üniversite, ‘Erkekler için 21.Yüzyıl Enstitüsü’ ve ‘Kadınlar için Mahon Hamesh Enstitüsü’ adlı Yahudilik kaynaklı iki özel programı da bünyesinde barındıracak. Lebedev, üniversitenin Rusya tarihinde ilk defa devletin de tanıdığı Yahudi yüksek eğitim kurumu olacağını belirtirken öğrenciler, kaşer yemek, Yahudi bayramları ve Şabat’a uygun olarak eğitim alacaklar.

Üniversite açıldığı zaman eğitim görmeye başlayacak 200 öğrencinin çoğu bağışçıların ve Rusya’nın Hahambaşısı Berel Lazar ile Haham Alexander Boroda tarafından yönetilen federasyondan sağlanan burslarla okuyacaklar. Öğrencilerin büyük çoğunluğu Moskova’nın kuzeyinde bulunan kampüsteki yurtlarda yaşayacaklar. Daha sonra ise 10 bin kadar öğrenciye uzaktan eğitim imkânı sunulması planlanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın