Compass doganbaruh

Putin, “ABD’de başkanlık seçimlerine Yahudiler müdahale etmiş olabilir”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Yahudilerin veya diğer azınlıkların 2016’da gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmiş olabileceğini belirtti.

Putin, “ABD’de başkanlık seçimlerine Yahudiler müdahale etmiş olabilir”

Bu hafta sonu NBC News gazetesine verdiği röportajda Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD istihbarat servislerinin, kendisinin başkanlık seçimine müdahale emri verdiğine dair suçlamalarını inkâr etti. Rusya soruşturması için özel savcı olarak görevlendirilen Robert Mueller’ın suçladığı 13 Rus vatandaşı ile üç Rus kurumunun Rus devletinin çıkarlarını temsil etmediğini belirtti.

Putin, “Belki de Rus bile değiller. Belki Ukraynalılar, Tatarlar, Yahudiler ve sadece Rus vatandaşlığına sahipler. Belki çifte vatandaşlığa sahipler. Ya da belki yeşil karta sahipler. Belki de bu iş için onlara para veren Amerikalılardı. Nereden biliyorsunuz? Ben bilmiyorum” dedi.

Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) Putin’in bu sözlerini kınadı. AJC tarafından yapılan sosyal medya açıklamasında, “Devlet Başkanı Putin’in, Ukraynalı, Tatar veya Yahudi olsun, Rusya Federasyonu vatandaşı azınlıklarının, ABD Başkanlık Seçimlerinin arkasında olduğunu öne sürmesi tüyler ürpertici Sion Protokolleri yalanlarını hatırlatıyor. Yorumlarını en erken fırsatta açıklığa kavuşturmalı” denildi.

Siyonist Birlik Partisinden İsrail milletvekili Ksenia Svetlova da, Putin’in sözlerini, Holokost’tan sorumlu olduğunu iddia etmenin suç olduğunu ilan eden Polonya hükümetinin yakın zamanda Putin’i desteklediği yorumları ile ilişkilendirerek sosyal medyada paylaşımda bulundu. Svetlova, “Yahudiler dünyayı yönetiyor, Yahudiler ayinleri için kan kullanıyor, Polonya’daki Yahudileri Yahudiler katletmişti gibi sözlere aşinayız. Şimdi ise en son hit, ‘ABD seçimlerini Yahudiler yönetti.’ Hükümetimiz bu bildiriyi şiddetle kınamak zorundadır” sözlerini #putin #jews, hashtag’i ile paylaştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın