Tüm ailesi Holokost’ta katledilen 87 yaşındaki İsrailli bar-mitzva yaptı

İsrail’in kuzeyindeki Safed’de yaşayan 87 yaşındaki Hanoch Sharar hayatında ilk defa Safed Sinagogunda kürsüye gelerek Yahudi kutsal kitabı Tevrat’tan beyitler okunmasına eşlik etti, tefilin taktı.

Tüm ailesi Holokost’ta katledilen 87 yaşındaki İsrailli bar-mitzva yaptı

Yahudi gelenekleri gereği 13 yaşında yapılan ve o günden sonra kişinin yazılı ve sözlü Yahudi kanunlarının önünde reşit sayıldığı törenin Sharar için  74 yıl gecikmesinin sebebi 2. Dünya savaşındaki Holokost felaketi idi.

6 milyon Yahudi’nin öldüğü Holokost’ta tüm ailesini kaybeden Sharar tören sonrası hislerini  İsrail Radyosuna şöyle açıkladı: “Hayatımda bir şeylerin  eksik olduğunu düşündüm; gerçek bir aile, bir aile ağacı ve bar-mitzva. Her Yahudi 13 yaşına gelince Bar Mitzva Yapmalı ve ben hiç yapmamıştım.”

Sharar’ın karısı  tören için, “bar-mitzva yapmak en büyük hayali idi” dedi.

Bugünkü Çek Cumhuriyeti sınırlarında kalan Terezin  Nazi kampından sağ çıkmayı başaran Sharar’a  savaş sonunda bir aile Holokost’ta  ölen çocuklarının kemanını hediye etmişti.

Sharar, bar mitzva törenine eski kemanı da getirmeyi ihmal etmedi.

Yaşlı adamın, televizyoncuların “Kemanı niye getirdiniz?” sorusuna verdiği cevap ise son derece duygusaldı; “Bu keman benim, Tanrı’ya, sorduğum ‘Neden kabiliyetli bir çocuğu bu dünyadan aldın?’ ifadesini  temsil etmektedir.”

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın