Compass doganbaruh

ALS hastalığı için İsrail´den yeni bir ilaç

Açılımı amyotrophic lateral sclerosis olan ALS, Lou Gehrig hastalığı olarak da biliniyor ve beyindeki motor nöron hücrelerinin ölmesi sonucu meydana geliyor.

Hastalık ilerleyerek kalp akciğerin çalışmasını sağlayan beyindeki motor sistemi yok ederek hastanın ölümüne yol açıyor. 

Ben Gurion Üniversitesi  Biyo-teknoloji Mühendisliği’nden  Dr. Rachel Lichtenstein, yaptığı deneylerde  hastalığın ilerlemesini durdurmayı başardı. Motor nöron hücrelerini öldüren glial hücrelerini durduran çalışmasında doktor, Amerikan İlaç otoritesi FDA onaylı ilaç MabThera’da bazı moleküler değişiklikler yaptı. Yeni ilaç  bir tür bağışıklık hücresi olan Glial hücrelerinin motor nöron hücrelere saldırmasına ve onları yok etmesine engel oluyor.  

Dr Lichtenstein geliştirdiği yeni ilacın,  bir anlamda vücudun bu negatif bağışıklık tepkisine engel olduğunu açıklıyor.

İlacın fareler üstünde yapılan deneylerde başarılı olduğu açıklandı.

Üzerinde moleküler değişiklik yapılan ilaç; MabThera, kanser tedavisinde hali hazırda kullanılıyor. İlaç zaten  FDA tarafından onaylanmış olduğu için, yeni ilacın piyasaya verilmesi sadece kısa bir klinik süreci gerektiriyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın