Compass doganbaruh

Hindistan Hava Yolları İsrail’e direkt uçmak için Suudi Arabistan’dan izin aldı

İsrail-Suudi Arabistan ikili ilişkileri şimdilik resmi protokolün dışında olmasına rağmen gittikçe gelişiyor.

Şimdiye kadar hava sahasını Tel Aviv’e giden uçaklara kullandırtmayan Riyad tarihi bir kararla hava sahasını  Hindistan Hava Yolları Air India’ya açtı.

Yeni Delhi-Tel Aviv rotasını millerce kısaltarak sağlanacak yakıt tasarrufu bilet fiyatlarına yansıtılacak.  Bu durumun Air India’nın rekabet gücüne diğer hava yollarına karşı  mutlak bir üstünlük sağlayacağı  bekleniyor.  Air India geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, haftada üç olacak, Yeni Delhi-Tel Aviv uçuşlarına yakında başlanacağını duyurdu.

Hindistan Hava Yollarının böylesi büyük bir avantaja sahip olması en çok İsrail Hava Yolları EL-AL’ı etkileyecek.  El-Al Hava Yolları Genel Müdürü Gonen Usishkin, Uluslararası Sivil Havacılık Derneğine (ICAO) yazdığı mektupta, Suudi Arabistan’ın Tel Aviv’e uçan uçaklardan sadece Air India’ya bu avantajı sağlanmasının kayırmacılık olduğunu belirtti.

Usishkin, ICAO Müdürü  Olumuyiwa Benard Aliu’ya mektupta Delhi-Tel Aviv uçuşunu yaklaşık iki saat kısaltacak avantajın ticaret hukukunda  haksız rekabet olarak bilinen durumu yarattığını yazdı. Mektupta ayrıca Suudi Arabistan’ın da imza koyduğu sivil havacılık Chicago konvansiyonun da böyle bir haksızlığa izin vermediği belirtildi.

Suudi Arabistan yıllarca Arap İsrail savaşlarının sebebi ile  Yahudi ülkesine yapılan Arap boykotunun lideri oldu. Ancak son zamanlarda iki ülkenin resmiyet kazanmayan diplomatik ilişkilerinde tarihi bir yumuşamaya şahit olunuyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın