Compass doganbaruh

BM sergisi ile İsrail ‘3000 yıllık tarihin inkâr edilemeyeceği’ mesajını veriyor

Beş günlük bir ziyaret için ABD’de bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Merkez Binasını ziyaret ederek, Kudüs’te üç bin yıllık Yahudi geçmişini arkeolojik olarak ispat eden kalıntıların da bulunduğu özel bir sergiyi gezecek.

İsrail Kudüs İlişkileri ve Tarihi Miras Bakanlığı ile BM İsrail Elçiliğinin ortak girişimiyle gerçekleşen serginin düzenlenmesine, BM’nin Kudüs’ün Yahudilerle bağını reddeden bir dizi kararlar almasının ardından karar verildi.

Elçiler, diplomatlar ve üst düzen BM yetkililerinin davet edildiği sergide, İsrail’de bulunmuş arkeolojik kalıntıların orijinallerinin yanı sıra Kudüs ve Yahudiler arasındaki bağı açıklayan diğer bulguların kopyaları da bulunuyor.

Sergilenen arkeolojik bulgular arasında, ocak ayında yapılan bir kazıda keşfedilen ve üzerinde antik İbranice yazılar bulunan 2700 yıllık bir mühür ile kutsal kitaplar zamanından MÖ 727-698 yılları arasında hüküm sürmüş ve Kudüs’ün büyük bir şehir olarak inşasına katkıda bulunmuş olan Kral Hezekiya’nın mührüne ait bir yazıt da bulunuyor. Sergi hakkında İsrail’in BM Elçisi Danny Danon, “Tarihi gerçekler, Kudüs ve Yahudi halkı arasındaki ilişkiyi yalanlama girişimlerine en iyi cevaptır” derken, İsrail Kudüs İlişkileri ve Tarihi Miras Bakanı Zeev Elkin de kendisi ve diğer İsrailli yetkililerin sergiyi mutlaka ziyaret edeceklerini, bunun diğerlerine mümkün olan en net şekilde üç bin yıllık tarihin inkâr edilemeyeceğini göstereceğini belirtti. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın