“Kızlarımı hayallerine inanan ve pes etmeyen bireyler olarak gördüğüm gün, başarılı bir baba olacağım”

“Kızlarımı hayallerine inanan ve pes etmeyen bireyler olarak gördüğüm gün, başarılı bir baba olacağım”

Canım kızlarım,

Bugün Dünya Kadınlar Günü. Siz henüz daha çok küçüksünüz. Ancak ilerde yetişkin, güçlü, kadın bireyler olacaksınız. Dünya Kadınlar Günü, 161 sene önce 1857 yılında, trajik bir olayın gerçekleşmesi sebebiyle kutlanmaya başlamış. Bu trajik olaydan ancak 53 yıl sonra, 1910 yılında, kadınların insan haklarının sömürülmesine karşı olarak, başarılarının kutlanması düşünülmüş ve Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılmasına karar verilmiş. Fakat bugün hâlâ cinsiyete dayalı ayrım çok yaygın.

Ben daha yeni bir babayım. Henüz, bir baba olmak, hayatta neler ile karşılaşmak demek bilmiyorum. Bugüne kadar başarısız olduğumu düşünmüyorum. Ancak ayrımcılığın her an yaşandığı bu hayatta, “İlerde başarısız bir baba olur muyum?” sorusu beni hep ürkütüyor.

Siz dünyada başıma gelen en güzel şeylersiniz. Dünyaya tekrar gelsem yine sadece babanız olmak isterdim. Şu an baba olmanın en güzel dönemlerini yaşıyorum çünkü hep yanımdasınız. Hayatınızdaki tek kahraman benim. Size göre, ben yakışıklıyım, güçlüyüm. En sevdiğiniz iki insandan biriyim. Sizin beni sevdiğinizi bilmek müthiş bir duygu. Her gün yüzlerinizi nasıl daha fazla güldürebilirim, sizleri nasıl daha fazla sevindirebilirim diye düşünüyorum. Yüzlerinizdeki mutluluğu izlemenin verdiği sıcaklık kalbimi eritiyor. Ancak, mutluluğunuzu izlerken bir anda ileriki yaşlarınızda sizleri üzebilecek olayları hayal ediyorum istemeden ve birden kalbimi derin korku sarıyor. Baba olmanın en zor yanı bu korkuları yaşamak sanırım. Suratınıza baktığımda hissettiğim sevginin içine bir anda karışan o korku, karnıma bir anda kramplar girmesine sebep olabilen o duygu benim, bir babanın en zayıf noktası. Benim gözümde siz minik meleklersiniz. Fakat aynı zamanda birer savaşçı olmanızı da istiyorum. Çünkü bu dünya çok acımasız. Çünkü bu dünyada ‘Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanmasına gerek duyulmuş. 

İnternet ve sosyal medya çağında dünyaya geldiniz. Bu dünyada olup biten birçok şeyden anında haberdar olacaksınız. İnsanların, insanlıktan ne kadar uzaklaşabileceğine, ben engellemeye çalışsam da, erken yaşlarda tanık olacaksınız. Ben bu görüntüleri seyrettiğimde, kendimi “Hayatları boyunca sizleri yanımdan ayırmayacağım” diye düşünürken buluyorum.

Fakat hayatınız boyunca sizin kahramanınız olarak kalamayacağımı, sizleri hep yanımda tutamayacağımı ve her daim koruyamayacağımı biliyorum. Bu yüzden kendinizin birer kahraman olabileceğinizi ve ne kadar güçlü olabileceğinizi bilmenizi, farkında olmanızı istiyorum.

Okullarınız dahil birçok yerde, okuduğunuz, dinlediğiniz birçok hikayede, masalda, çoğu zaman size anlatılanlarda, size öğretilenlerde, seyrettiğiniz filmlerde hep şuna dikkat etmenizi istiyorum. Kadınlar olduklarından farklı yansıtılıyor. Size, birçok zaman kadınlar, prenslerini bekleyen prensesler olarak anlatılacak. Barbie veya prenses hikâyeleriyle kadınların farklı görünmeleri sağlanıyor. Siz ne isterseniz o olabilirsiniz. Erkeklere anlatılan hikâyelerdeki süper kahramanlar olabilirsiniz. Hiç kimseden aşağı kalır bir yanınız yok.

Sizi, kendine, hayallerine inanan ve pes etmeyen bireyler olarak gördüğüm gün, “Başarılı bir baba olabildim” diyebileceğim. Size olan sevgimin, kendinize olan güveninize zarar vermemesi gerektiğini hep hatırlayabilmek ve hatırlatmanız dileğiyle, sizleri çok çok ama çok seviyorum.

.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın