Compass doganbaruh

Polonya’dan Arjantin gazetesine suç duyurusu

Polonyalı bir sivil toplum örgütü, Polonya’nın Holokost’ta suç ortağı olduğunu savunanların cezalandırılmasını öngören yeni yasa kapsamında bir Arjantin gazetesini mahkemeye verdi.

Polonya’dan Arjantin gazetesine suç duyurusu

Holokost yasasının 1 Mart tarihinde yürürlüğe girmesinden hemen sonra Polonyalı sivil toplum örgütü Polish League Against Defamation ilk yasal işlemi gerçekleştirerek, Arjantin merkezli Pagina 12 adlı günlük gazetesine yazılı olarak suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Gazete ise kendilerine herhangi bir yasal uyarının ulaşmadığını bildirdi.

Polonya’nın dış ülkelerdeki itibarını korumak için çeşitli kampanyalar düzenleyen sivil toplum örgütü, Pagina 12’nin Aralık 2017 tarihinde yayınlanan nüshasında, ‘lanetli askerler’ olarak nitelendirildiği Polonyalı bir grup askerin fotoğrafının yayınlandığına dikkat çekti.

Polish League Against Defamation konuyla ilgili açıklamasında söz konusu askerlerin, 1941 yılında Polonya’nın başkenti Varşova’nın kuzeydoğusundaki Jedwabne köyünde Nazilerle birlikte yerel halkın da katılımıyla gerçekleştirilen ve 400’e yakın Yahudi’nin öldürülmesiyle sonuçlanan Jedwabne Pogromunu anlatan bir makalenin resmedilmesi için kullandığını belirtti. Örgütün açıklamasında, “Alman işgali sırasında gerçekleşen Jedwabne Pogromunda Yahudilere karşı işlenen suçlar hakkında verilen bilgiler ve yer altında özgürlük için savaşırken şehit olmuş askerlere yönelik yapılan bu tarz yanıltıcı ve tehditkâr yorumlar Polonya halkının zarar görmesine neden oluyor” ifadelerine yer verildi.

Polonya’nın iktidar partisi Hukuk ve Adalet Partisi, bazı kesimler tarafından Sovyet baskısına direndikleri için kahraman olarak görülen, bazı kesimler tarafından ise ülkede yaşayan Yahudilerin, Belarusların ve diğer azınlıkların öldürülmesinde rol oynadığı için eleştirilen, ‘lanetli askerler’i övdü.

Pagina 12’nin cumartesi gecesi web sitesinde yayınlanan makalesinde, “Gazetemiz hukuki hiçbir uyarı almamakla birlikte konuyla ilgili tüm bilgileri uluslararası haber ajansları aracılığıyla edinmiştir. Bu girişim başarılı olduğu takdirde uluslararası sansür dünya genelinde ifade özgürlüğünü tehdit edecektir” sözleri dikkat çekti.

Davanın mahkemeye taşınmasını umduğunu belirten Polonya Adalet Bakanı Michal Wojcik ise “Sivil toplum örgütünün böyle bir bildirimle bulunmaya hakkı var. Mahkeme, söz konusu şikâyetin geçerli olduğuna kanaat getirirse - ki öyle olmalı - dava açılacak” diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın