Sessizliğin dinginliği – Necef Çölü

Sessizliğin dinginliği – Necef Çölü

Necef, İsrail’in güneyinde yer alır ve Güney Bölgesi, İsrail’deki altı idari siyasi bölgeden biri olarak adlandırılır. Yabancı dillerde Beer Sheva olarak geçen, Osmanlıların kurduğu Birüssebi veya Ber Şeva, bu bölgenin idare merkezi olarak bilinmektedir. Bölgenin en büyük yerleşim merkezi ise limanından dolayı Aşdod’dur. Bir önceki yazımızda hayatına yer verdiğimiz Haim Revivo, bu şehrin futbol takımında top koşmuştur. Ber Şeva ise birkaç yıl önce Beşiktaş’ın UEFA’da rakibi olarak Türkiye’de adından bahsetmiştir. Aslında, Osmanlı’nın son dönemlerinde ‘Kanal Cephesi’ olarak bilinen cephenin ve Ber Şeva’nın bu şekilde bir futbol müsabakası ile anılması ve tanınması da kanımca tarihe karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. 

Necef Çölü, İsrail için önemlidir çünkü 1948’den sonra tarım alanında yapılan her türlü gelişme bu coğrafi parça üzerinde yer almıştır. “Neden daha önce değil de 1948 yılından sonra tarım bu bölgelerde gelişti ve dünyanın gözünde birbiri ardına mucizeler görülmeye başlandı?” sorusunun cevabını da bu çöl parçası üzerinde aramak gerekir. İsrail, çorak çöl topraklarını verimli duruma getirmek için yaklaşık 500 km uzunluğunda beton boruyla tarıma elverişli suyu kuzeyden getirerek bu toprakları sulamaya başlamıştır. Buradaki 500 km, öyle yabana atılacak bir uzunluk olarak görülmemelidir. Günümüzde tahıl tarımı ve meyvecilik de bu çöl üzerinde yapılmaktadır ve çöl ikliminde de tarım yapılabileceğinin en güzel örnekleri burada görülmektedir. Damlama su mucizesinin de ilk örnekleri bu çölde yer alan kibbutzlarda bulunmuştur.

Bu çölde ayrıca İsrail ulusal parklarından biri olan Timna Vadisi Vadi Parkı da bulunmakta. Jeolojik olarak bu çölde kaya yapısında vadiler ve derin kraterler görülür. Bu nedenden dolayı da insan eliyle bölünmüş izlenimini veren arazi yapısına sahiptir. Sadece bu çöle özgü olan bir krater yapısı da bu bölgeye özel bir durumdur. Bu yapıya ‘Maktesh’ adı verilir. Herhangi bir göktaşı veya asteroid çarpımından dolayı oluşmayan, sadece erozyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bu yapılar Necef Çölü’ne özgüdür. HaMakhtesh Gadol da bu krater yapısını en iyi gözlemleyeceğiniz yerlerden biridir. Bu nokta, Ber Şeva’dan, Eilat’a giden yol üzerinde yer almakta ve hafta sonu kaçamak yapmak isteyen İsraillilerin önemli bir ziyaret noktasıdır.

Anlatmaya çalıştığımız bu krater parçasında bir gece kamp yaparak yıldızları izlemek başlı başına bir deneyimdir. Belki, tatil anlayışı deniz-kum-güneş olan bizler için bu bir şey ifade etmeyebilir, ki düşünüldüğünde İsrail’de de boylu boyunca uzanan ve şehir yaşamına entegre olmuş sahiller vardır, ancak İsrailliler, sessizliğin dinginliğini buralarda yaşamaktadırlar. Modern hayatın karmaşasından veya alışıldık tatil kavramından uzaklaşmak için ideal bir kafa dinleme yeri olan Necef Çölünü deneyimlemek, insanın etrafındaki her şeyden arınıp kendisini duyabilmesi için eşsiz bir yer...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın