Türk Yahudi toplumu Purim´i böyle kutladı

Türk Yahudi toplumu Purim´i böyle kutladı

Ulus Özel  Musevi Okulları

25 Şubat Pazar günü, rengârenk kostümleri ile UÖMO Purim Eğlence Parkına katılan çocukların neşeleri fonda çalan Purim şarkılarına eşlik etti.

Dev şişme oyunlar eşliğinde 300’den fazla çocuğun yaşıtlarıyla bir arada sınırsızca eğlendiği partiye, yaş gruplarına özel hazırlanan birbirinden eğlenceli Purim etkinlikleri ve Picasso, Miro, Matis gibi sanatçıların eserlerinden esinlenerek hazırlanan Purim maskeleri ayrı bir renk kattı.

Anaokulu ve ilkokul çağındaki çocukların yaş özelikleri dikkate alınarak iki farklı mekânda eğlence parkı kurduklarını ifade eden UÖMO idarecileri, “Geleneksel UÖMO Purim Partimizi bu yıl yine büyük bir heyecanla hazırladık. Konuklarımızı öğrencilerimizin farklı kostüm tasarımları,  kimlik ve maske çalışmalarından oluşan Purim sergisi ile karşıladık. Toplumumuz okulumuzun bayram kutlamalarına yoğun ilgi gösteriyor. Bu nedenle son iki yıldır bayram kutlamalarımızı çocukların yaşıtlarıyla, ailelerin de dostlarıyla bir arada, keyifli bir ortamda yaşamaları için yaş gruplarını dikkate alarak iki farklı mekânda planladık. Hedefimiz, dev şişme oyunlar, sürpriz hediyeler,  ‘bubble’ showlar, sihirbazlar, bayram hikayelerini  anlatan tiyatrolar, çizgi filmler, kukla gösterileri ve eğlenceli  etkinliklerle çocuklarımıza bayram coşkusunu unutulmaz bir ortamda yaşatmak ve ilgi çekici hale getirmekti. Pazar günü toplumumuzla paylaştığımız bu partinin ardından okulumuzda ortaokul ve lise öğrencilerimiz için de farklı Purim kutlamaları ve etkinlikleri planladık. Çalışmalarımızda İsrailli artist Hanoch Piven’ın ‘ünlülerin yüzleri’ çalışmasından esinlendik. Öğrencilerimiz, dünyada iz bırakan Anne Frank, Sigmund Freud, Golda Meir gibi tarihe damgasını vurmuş ünlü Yahudilerin karakterleri ve hayata dair yaptıklarını dikkate alarak yüzlerini çeşitli objelerle tasarlayacaklar. Kültürümüzün ve geleneklerimizin nesilden nesle aktarılmasında bayram kutlarının ayrı bir yeri ve önemi olduğuna inanıyoruz” diyerek Purim neşesi ve coşkusunun uzun yıllar devam etmesini dilediklerini ifade ettiler.

 

ALEF

 NAZLI DOENYAS

Partiye İsrail Başkonsolosu Yosef Levi Sfari, Yafa Illovitsky ve eşi Rav Yitshak Illovitsky, Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh ve farklı kurum temsilcilerinin de bulunduğu 400’den fazla kişi katıldı.

Gila Franses’in özenle hazırladığı posterlerde ‘0-120 yaş arası herkese açık’ sloganıyla yola çıkan Purim kutlamasının teması Kudüs oldu. Kotel’i ziyaret ederken yazılıp duvar arasındaki oyuklara yerleştirilen dua ve dilek yazılı kâğıtlar, bu sefer Alef’te yazılıp aynı akşam yollanarak duvara ulaştırılması sağlandı. Jak Penso, Lisya Behar ve etkinliğe destek veren tüm Alef ekibinin canla başla çalıştığı Alef’teki Purim kutlaması süresince katılımcılar eğlenirken Purim’e ait mitsvalar da hep birlikte yerine getirildi. İhtiyaçlılar için tsedaka toplandı, Rav Mendy Chitrik’in okuduğu Megilat Ester dinlendi ve keyifli bir Purim seudası yaşandı.

Suzi Vur ve ekibinin organizasyonu ve dekorasyonu ile Alef bambaşka bir havaya büründü. Temayı tamamlayan şarkılar İsrail’den gelen Elor ve Meir Welner tarafından klarnet ve piyano eşliğinde seslendirildi.

Partinin tüm ses ve ışık düzeni, ayrıca tüm resim ve videolar Mix Music Avi Ovadya ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirilirken, partide özellikle çocuklara yönelik taze meyve suları ve büyükler için içecekler Nafi Pinhas-Loco ekibi tarafından hazırlandı.

Purim’in başrolüne sahip olan çocuklar için, Alef’in her köşesinde farklı bir aktivite yer aldı. Top havuzu, trambolin, yarışlar, oyun alanları ve daha küçük çocuklar için ayrı sınıflarda boyama faaliyeti düzenlendi.

Purim mitsvalarından olan Purim ziyafetinde herkesin favorisi La Casa–Leon Cibili ve Eliza Hadar tarafından titizlikle hazırlanan döner ve falafel oldu.

 Purim partisinin tüm detay ve koordinasyonunu ile eşi Chaya Chitrik ile birlikte adım adım yakından ilgilenen Aşkenaz Cemaati Hahamı Rav Mendy Chitrik, her çarşamba saat 21.30’da facebook’ta canlı olarak gerçekleştirdiği Tora sohbetlerinde de detaylı şekilde iletmiş olduğu Purim mesajını kısaca şöyle ifade etti: “Purim, bizim iç ve dış baskılara rağmen Yahudiliğe olan derin bağlılığımızı gösterir.”

 

 

Ets Ahayim Sinagogu

Purim coşkusu Ortaköy Ets Ahayim için çarşamba akşamı başladı.

28 Şubat Çarşamba akşamı 70’e yakını çocuklardan oluşan 200 kişilik bir yahid topluluğu Megilat Ester dinlemek üzere sinagogu doldurdular.

İzel Çiprut tarafından okunan Megilat Ester’in ardından geleneksel para çekilişi yapıldı ve her gelen çocuğa Eden Kaşer Lokantasında akşam yemeği için bir fiş verildi.

Böylece sinagoga gelen çocuklara, Purim neşesini, kazandıkları hediyelerle yaşamış olmanın yanı sıra Or Yom tarafından hazırlanmış olan Purim şekeri paketleri dağıtıldı.

Purim 1 Mart Perşembe günü Ortaköy’de geleneksel olarak verilen Purim seudası ile devam etti. Megilat Ester’den sonraki duayı takiben yahidler her  yıl geleneksel olarak düzenlenen Purim seudası için Hahambaşı Rav İsak Haleva ile bir araya geldiler.

Sinagog Haham Akaali Rav Naftali Haleva tarafından dağıtılan tamburlarla duaya eşlik   eden yahidler, duanın ardından, Purim mitzvalarından birini daha yerine getirmiş olmanın keyfiyle  seuda sofralarına geçtiler.

Fasıl heyetinin nostaljik nağmeleri ile keyifli saatler yaşayan yahidler yemeğin bitmesi ile birlikte, yüzlerinde maskeler, kafalarında peruklar ve özel giysileri ile dans ettiler.

Akşamın ilerleyen saatlerine kadar süren kutlama 7’den 70’e tüm yahidlerin keyif ve neşeye ortak olmalarına sahne oldu. Hep birlikte söylenen şarkılar ve el ele çekilen halaylar ile bir bayram kutlaması daha sona erdi.

Haham Akaali Rav Naftali Haleva gecenin düzenlenmesine katkıda bulunan Hayim Aktel başta olmak üzere emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür etti.

 

Şaar Aşamayim’de  bayram kutlaması

1 Mart Perşembe akşamı Şaar Aşamayim Sinagogunda büyük bir aile toplantısı tadında Purim kutlandı. Her yaştan yaklaşık 180 kişinin katılımıyla gerçekleşen gece Minha duasının okumasıyla başladı. Talmud Tora Başkanı İzzet Barokas’ın yaptığı  başarılı organizasyon sayesinde  Talmud Tora gençleri çocuklarla birlikte oyunlar oynadı ve çekilişle hediyeler dağıtıldı.

Canlı müzik eşliğinde bir yandan eğlenen bir yandan ikramların keyfini çıkaran yahidler, mutlu, huzurlu, eğlenceli bir bayram sofrasında, koca bir ailenin bireyleri olduklarını hissettiler.

Yemek sonrası Haham Akaali Rav İsak Alaluf tarafından okunan Megila’ya çocuklar da renk kattılar.

Şaar Aşamayim Sinagogu Başkanı Albert Benardete emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında sinagogun bir yuva sıcaklığı ile etkinliklerine devam edeceğini yineledi.

 

Yeniköy Tiferet İsrael’de karnaval zamanı

Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogunda Purim kutlaması 28 Şubat Çarşamba akşamı Minha duasının ardından Megilat Ester okunmasıyla başladı. Megilat Ester okunurken sinagogu dolduran farklı yaşlarda çocuklar, Aman’ın adı her geçtiğinde gürültüler çıkararak onun adının silinmesini simgelediler.

1 Mart Perşembe sabah duasının içinde tekrar  Megillat Ester, Aman’ın adı geçtiğinde gürültüler çıkarılarak okundu. Öğleden sonra Minha duası sonrasına Purim mitsvalarından olan  Purim Seudası, bir karnaval havasında gerçekleşti. Seuda, imparator, süpermen, lord, padişah gibi kostümler giyen yahidlerle daha da renklendi. Kutlamaya Yeniköy yahidleri dışında başka bölgelerden de misafirler katıldı. Seuda sırasında Sinagog Haham Akaali Rav İzak Peres, Purim mitsvaları ile ilgili deraşalarıyla bu eğlencenin anlamının içselleştirilmesini de sağladı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın