UÖML öğrencileri yangın söndüren drone geliştirdi

‘İtfaiye drone’ adını verdikleri insansız hava aracını itfaiyenin ulaşamayacağı alanlardaki yangını söndürmek üzere geliştiren, UÖML 9. sınıf öğrencileri Yusuf Özşalom, İrem Kamhi, Pelin Avramoğlu ve Moti Barokas’ın projesine medya büyük ilgi gösterdi.

UÖML öğrencileri yangın söndüren drone geliştirdi

Yangın söndüren dronu geliştiren ve test aşamasını da tamamlayan UÖML’li gençlerin önümüzdeki günler için hedefi, dronlarını kimyasal toz püskürtebilecek hale getirip itfaiye ekiplerinin kullanabileceği seviyeye ulaştırmak.

Hayallerinin insanlığa faydalı bir insansız hava aracı geliştirmek olduğunu söyleyen Yusuf Özşalom, “Günümüzde her yer gökdelenlerle dolu. İtfaiyelerin de normal şartlarda gökdelenlerin en üst kısımlarındaki alevlere müdahalesi oldukça güç. Amacımız bu drone ile yüksek yerlerde çıkan yangına müdahale edebilmek ve o bölgeyi güvenli hale getirebilmek. Tabii bu şu anda bir prototip. Bu aracı daha geliştireceğiz” diyerek büyük şehirlerde yaşayan insanların hayatını kurtaracak bir proje için çalışıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.  UÖMO Eğitim Koordinatörü Röne Kaspi, “Eğitim hayatı boyunca sivil toplum örgütleriyle çalışan, düşünme becerilerini destekleyen dersler alan çocuklarımız son yıllardaki teknolojik yatırımlarımızla yaratıcılıklarını ortaya koyuyor. Sosyal sorumluluk bilinciyle toplumsal sorunlara çözüm bulmaya çalışan ve innovative projeler hayata geçiren öğrencilerimle gurur duyuyorum” diyerek öğrencilerini ve eğitim kadrosunu tebrik etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın