AIPAC’tan tarihi çıkış

ABD’nin ünlü İsrail yanlısı siyasi kurumu AIPAC, yıllık konferansında ‘iki halk için iki devlet’ çağrısı yaparak tarihi bir çıkış yaptı.

AIPAC’tan tarihi  çıkış

“İki DEVLETLİ ÇÖZÜM”

  AIPAC Başkanı Howard Kohr, pazar akşamı açılışı gerçekleşen konferansta yaklaşık 18 bin kişiye seslendiği konuşmasında ‘iki devletli çözüme’ destek çağrısı yaptı. İsrail Devletinin tüm komşularıyla barış içinde olmadan tam güvende olamayacağını belirten Kohr, “Hepimiz iki halk için iki devlet hedefi için çalışmalıyız” dedi.

Karşılıklı görüşme çağrısı

  Kohr ayrıca İsrail ve Filistinlilere yeniden aynı masaya oturmaları çağrısında bulundu. Kohr, günümüzde Ortadoğu’daki liderlerin artık İsrail’i izole etmek yerine, onunla çalışmanın hem güvenliklerinin hem halklarının yararına olduğunu gördüklerini belirtti.  

‘Filistinli için de kendi bayrağı altında bir gelecek’

  Konferansta konuşan Howard Kohr, “Hepimiz bu gelecek için çalışmalıyız: İki halk için iki devlet. Bir Yahudi için güvenli bölgede yaşam ve bir Filistinli için de kendi bayrağı altında bir gelecek” dedi.  

 Amerikan İsrail-Yahudi lobisi AIPAC’ın yıllık konferansında bir konuşma yapan Başkanı Howard Kohr, AIPAC organizasyonunun bazı üyeleri, İsrail siyasetçileri ve onların destekçileri Amerikalı siyasetçilerin tepkilerine rağmen “iki halk için iki devlet” çağrısı yaptı ve bu senaryonun çok uzak görülmesini trajik olarak nitelendirdi. Kohr, Filistinli liderlerinin doğrudan görüşme yapmıyor olmalarını eleştirdi, İsrail’in de komşuları ile barış içinde olması gerektiğini ekledi.

Washington’daki yıllık AIPAC toplantısında 18 bin katılımcıya, “Hepimiz bu gelecek için çalışmalıyız: İki halk için iki devlet. Bir Yahudi için güvenli bölgede yaşam ve bir Filistinli için de kendi bayrağı altında bir gelecek. Maalesef günümüzde bu çok uzak gözüküyor, çok trajik! Barış konuşmakla başlar ama Filistin Lideri Abbas’ın İsrail Başbakanı ile son görüşmesinden bu yana sekiz sene geçti ve hâlâ yüz yüze konuşmakla ilgili bir istek yok” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın