Ortadoğu kaynıyor, İsrail: "Ortadoğu´nun tek patronu Rusya"

Tarih boyunca çatışmalara sahne olan Ortadoğu’da sular bir türlü durulmuyor. Türkiye, Suriye, İran, İsrail derken, bölge aktörleri arasında yer alan ABD ve Rusya’nın da etkisiyle gerginlik hiç bitmiyor.

 Ortadoğu kaynıyor, İsrail: "Ortadoğu´nun tek patronu Rusya"

Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor

  Zeytin Dalı Harekatında birinci ay tamamlanmak üzere. Bu sürede 1400’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. Harekâtta toplam 31 asker şehit oldu, 143 asker de yaralandı. Afrin’in köylerinin terör örgütü PYD/PKK’dan temizlenmesine devam ediliyor.

ABD ile Menbiç gerginliği

  Zeytin Dalı Harekatı’nın Afrin’den bir sonraki hedefinin Menbiç olarak açıklanması ise ABD ile ilişkilerde gerginlik yarattı. ABD, bu bölgede yer alan askerlerini çekmeyeceğini açıklarken, burada askeri üs kurmayı planladığı basına yansıdı.

İsrail – İran – Suriye üçgeni hareketlendi

  Hafta sonunda İran’a ait insansız bir hava aracının İsrail hava sahasına girmesi ile, İsrail Suiye sınırları içindeki İran hedeflerine misilleme gerçekleştirdi. Suriye hava savunma sisteminin, bir İsrail uçağını düşürmesi ile bölgede sıcak savaş beklentisi arttı.

Rusya sakinleştirdi iddiası

  İsrail-İran ve Suriye arasındaki artan gerilimi ise Rusya’nın sakinleştirdiği iddia edildi. ABD, İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediğini açıklarken, uzmanlar Netanyahu-Putin görüşmesinin ardından gerginliğin azaldığını iddia etti. 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın