Afrikalı mültecilere ‘sınır dışı’ bildirimleri başladı

İsrail İçişleri Bakanlığı, pazar günü binlerce Eritre ve Sudan vatandaşı bekâr erkeğin yasal olmayan yollardan çalışmak için İsrail’e girdiğini, bu gelişme üzerine kaçak işçilerden 60 gün içerisinde ülkeyi terk etmelerinin istendiğini aksi takdirde zorla ülkeden çıkartılacaklarını ya da hapis cezasına çarptırılacaklarını açıkladı.

Afrikalı mültecilere ‘sınır dışı’ bildirimleri başladı

Öte yandan ülkedeki hapishanelerin aşırı kalabalık olması nedeniyle İsrail Cezaevi Servisi, Ulusal Güvenlik Konseyine İsrail halkının ek olarak gelen ve sayıları bini geçen fazla daha tutukluyu yer sıkıntısı ve ekonomik sebeplerden dolayı barındıramayacağını açıkladı.

Bakanlık ise evli erkek ve kadınlarla çocukların ülkeyi terk etmeye zorlanmayacaklarını bildirdi.

İsrail’de bulunan yaklaşık 38 bin Afrikalı mültecinin yaklaşık 20 binine pazar günü verilen ültimatom e-posta yoluyla bildirilmeye başladı.

İsrail Göçmen ve Mülteci Yardım Kuruluşunun verilerine göre, 2013 yılından beri bakanlığın Nüfus, Göç ve Sınır Biriminin 15 bin sığınmacıdan 6 bin 500’nün başvuru kaydını incelemeye aldığını ve bunlardan yalnızca 11’ini onayladığını açıkladı.

E-posta yoluyla gönderilecek kararın ‘konu’ satırında, “İsrail sınırlarından çıkarak güvenli başka bir ülkeye geçişinizi ayarlayın” ibaresi bulunurken, bildirimde gidilecek ülke ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bunun yerine, iletide tavsiye edilen ülke ‘son on yılda ileri derecede gelişim göstermiş ve çeşitli Afrika ülkelerinden mülteci kabul eden’ kelimeleriyle tavsiye ediliyor.

İletide ayrıca İsrail’i kendi rızalarıyla terk edenlerin havaalanında uçuştan hemen 3 bin 500 dolarlık bir ödenek ve adı açıklanmayan ülkeye vize alacakları da belirtiliyor.

Bunlara ek olarak, gönderide mültecilerin ‘bilinmeyen’ ülkeye vardıklarında ‘yerel görevliler’ tarafından karşılanacakları, önceden mültecilere tahsis edilmiş bir otele transfer edilecekleri ve orada yerel temsilciler tarafından kendilerine ülke ile ilgili bilgilendirilme yapılacağı bilgisi veriliyor.

Öte yandan, mesajda İsrail’den gitmeyi ret edenlerin uyarı mesajını aldıktan yedi gün içeresinde mahkemeye çıkarılacakları ibaresi de yer alıyor.

Bakanlık önümüzdeki üç yıl içerisinde her ay minimum 300 Afrikalı göçmenin ülkeden gönderilmesini hedeflediklerini, bunun için 100 gönüllü müfettişe maaş ile birlikte hedeflenen sayıya ulaşıldığında bu kişilere 30 bin şekel (İsrail para birimi) ödeneceğini duyurdu.

 
 
 
İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın