Esra Carus ve ‘Direnmeden Kırılmak’

Esra Carus ve ‘Direnmeden Kırılmak’

GALERİ SELVİN, 7 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında gazetemiz yazarlarından sanatçı Esra Carus’u ağırlıyor.  Carus, ‘Direnmeden Kırılmak’ başlıklı sergisi ile ilgili olarak: “Direnmeden Kırılmak, siyahi mücadelede şiddetsiz direnişin sembolü olmuş, dinlemekten haz aldığım caz müzisyenlerinin bir seri portresinden oluşmaktadır.

Irkçılık, milliyetçilik, mezhepçilik gibi politik metaların etki alanını düşünce ve sanatla kırmak; baskı ve şiddete karşı, direnişi estetize ederek yanıt vermek üzere tutarlılık ve süreklilik isteyen bir yol arayışındayım. Akla, kalbe, vicdana ulaşan bir dil kurmak gerekli ve Caz müziği, Afro-Amerikalıların başardığı bir direniş modelidir.

Kullandığım kâğıt ve porselen malzemeler ‘direnmek’ ve ‘kır-ıl-mak’ fiillerinin metaforu olarak 150 yıllık bir mücadeleden öğreneceklerimiz olduğunu düşünmeye zorlasın isterim.” diyor.

1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Seramik ve Cam Bölümünden mezun olan Esra Carus, 2008 yılı 11. Ulusal Mimarlık Ödülleri, Başarı Ödülü/ Cihangir’in Çocukları, 1992 yılı ‘Vedat Ar’ Seramik Yarışması II.’lik Ödülü ve 1991 yılı ‘İsmail Hakkı Oygar’ Seramik Yarışması III.’lük Ödüllerine sahip. Carus ayrıca, sanat üretiminin yanı sıra 1991-2007 yılları arasında kendi stüdyosunda grafik tasarımı ve sanat yönetmenliği yaptı. 

www.galeriselvin.com


Sihirli Flüt Şefika Kutluer’le ‘Bir Bach Akşamı’

19 Şubat’ta Süreyya Operası’nda gerçekleşecek olan konserde flüt sanatçısı Şefika Kutluer’e, eski Sovyet Cumhuriyetleri’nden ülkemize gelen ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nda görev alan sanatçılar eşlik edecek. Dinletide,  Şefika Kutluer’in dörtlü set olarak kaydettiği; Berlin Filarmoni Orkestrası ile J.S. Bach konçertolar, Bach sonatlar ve Peter Breiner Trio ile iki CD olarak çıkan Bach Caz CD setinden eserlere yer verilecek. www.sureyyaoperasi.org

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın