Gerginliğe rağmen İsrail ve Polonya ‘Yaşam Yürüyüşü’nde bir arada

Gerginliğe rağmen İsrail ve Polonya ‘Yaşam Yürüyüşü’nde bir arada

‘Polonya Ölüm Kampları’ cümlesinin suç görülmesini öneren Polonya yasası üzerine yaşanan Polonya ve İsrail gerginliğine rağmen, iki ülkenin de devlet başkanları bu yıl Yaşam Yürüyüşü’ne katılacaklarını belirtti.

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda geçen ay yaptıkları telefon görüşmesinde, 12 Nisan’da yapılacak yürüyüşe beraber katılacaklarını belirttiler. Auschwitz’deki törenin ardından iki başkan Oswiecim’de görüşme yapacaklar.

Söz konusu yasa tasarısı, cuma günü Polonya Parlamentosunun alt kanadı Sejm’de, ardından da Senato’da kabul edildi. Şimdi yasanın cumhurbaşkanı tarafından da kabul edilmesi gerekecek. Polonya, yasanın amacını, II. Dünya Savaşından işlenen insanlık suçlardan Nazi Almanya’sının sorumlu olduğuna açıklık getirmek olarak vurguluyor.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Pazar günü yaptığı açıklamada, yasa tasarısını dikkatle inceleyeceğini dile getirdi ve “Geçmişte işlenmiş bu suçların ve utanç verici davranışların Polonyalılar tarafından yapıldığını, kişisel deneyimleriyle ya da tarihi araştırma yaparak açığa vuran herkesin gerçekleri bilmeye hakkı var” dedi.

Ayrıca, iki ülkenin başbakanları ‘yasayla ilgili bir mutabakata varmak adına acil bir diyalog’ başlatılması üzerine sözleşti.

Yaşam Yürüyüşü, Auschwitz Ölüm Kampının ana kapısından başlayarak Birkenau kampına kadar uzanan, yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafeyi kapsar. Birkenau’ya gelindiğinde, en büyük krematoryumun kalıntıları yanında, Holokost kurbanlarını anma töreni gerçekleşir. Bu sene, Yaşam Yürüyüşlerinin 30. yıldönümü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın