Türk Yahudi toplumundan: Geziler ve Tu Bişvat kutlamaları

Göktürk Talmud  Tora Şabat etkinliği

Göktürk Talmud Tora 3 Şubat Şabat günü Şaar Aşamayim Sinagogu’nda çok renkli bir etkinliğe katıldı. Talmud Tora Başkanı İzzet Barokas’ın daha önce duyurduğu etkinlikte çocuklar, anne ve babalarıyla birlikte sinagoga geldiler. Haham Akaal Rav İsak Alaluf bütün çocukların Ehal kapılarını birlikte açmalarını istedi. Bütün mitsvalar çocuk ve gençler tarafından uygulandı. Sefer Tora’nın ardından yürüyen çocuklar ortama çok neşeli ve renkli bir görünüm kattı. Tora ve On Emir’in okunmasından sonra On Emir’i de kendileri seslendirdiler.

Talmud Tora’nın verdiği Seuda sonrasında Haham Akaal Rav Alaluf gözetiminde Sefer Tora’nın çıkarılması, hazırlanması tatbik edildi. Daha sonra çocuklar Sefer Tora’ya yakından bakma fırsatını elde ettiler. Çocukların son derece mutlu ve memnun ayrıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Rav Alaluf emeği geçenlere ve Talmud Tora yönetimine teşekkür etti.

 

‘Alef ile Tarihimizi Tanıyoruz’ bu ay Yeldeğirmeni’ndeydi

Alef bünyesinde Mois Gabay’ın rehberliğinde gerçekleşen ve Yahudi mirası mekanlarımızı tanıtmayı amaçlayan kültür turu projesinin Ocak ayı için seçtiği mekan 19