Compass doganbaruh

Haim Revivo ve Umut Güzelses

Haim Revivo, Türkiye futbol tarihinin en köklü kulüplerinden olan Fenerbahçe ve az da olsa Galatarasaray’da forma giymişti. Fenerbahçe’de oynadıktan sonra, taraftarın gözünde “racona ters davranıp” Galatasaray’a gitse ve ismi üzerinde bazı haksız spekülasyonlar yapılsa da yine de çok sevilen bir futbolcu olmayı başarmıştı. Bir liman kenti olan Aşdod’ta 1972 yılında doğan futbolcuyu Türkiye toplumu açısından en özel kılan nokta, daha önce İsrail pasaportuna sahip bir futbolcunun bu ülke liglerinde top koşturmamasıydı.

Revivo’nun oynadığı takımlar sırasıyla: İspanyol kulübü RC Celta de Vigo, Bnei Yehuda, Hapoel Tel Aviv ve Makkabi Hayfa (futbol takımı)’dır. Fenerbahçe ve ardından Galatasaray’da oynayan futbolcu, ülkesine döndükten sonra bir yıldan az bir zamanda doğduğu şehrin takımında oynamış ve daha sonrasında emekli olmuştu. İsrailli Revivo, Sarı- Lacivertli takımda attığı gollerle de oynadığı zamanda çok konuşulmuştu. Sarı-Lacivertli takımda 66 maçta 29 gol atan Revivo, Türkiye Liginde 2001 yılında gelen şampiyonlukta büyük pay sahibiydi.

Futbol kaynakları, bugüne kadar Fenerbahçe futbol takımında oynamış olan 100 kadar yabancı futbolcudan bahseder. Bu futbolcuların birçoğu Balkanların eski güzel ülkesi Yugoslavya, Pele’nin ülkesi ile Afrika ülkelerinden transfer edilmiş oyunculardan oluşmuştur. Daha önce de söylediğimiz gibi Yahudi kökenli ve İsrail pasaportu taşıyan oyuncular arasında Revivo ve Umut Güzelses belki de tek örnek olarak verilebilir.

Haim Revivo’dan aşağı yukarı beş sene kadar sonra Aşkenaz kökenli olan ve İsrail’e aliya yapan bir başka İsrail pasaportlu futbolcu da Umut Güzelses veya İbranice adı ile Omit Gonzales de Fenerbahçe’de top koşturan bir oyuncuydu. Güzelses, Türkiye doğumlu bir oyuncudur. Sonuç olarak Revivo ile kıyaslandığı zaman bu oyuncunun Türkiye kariyeri çok daha uzundur. Türk pasaportu da taşıyan Güzelses, Fenerbahçe PAF takımında oynamış, sonradan A takımına çıkmış, çok kısa bir süre İsrail’de yeniden top koşturmuş olsa da Türkiye’ye dönerek, Hacettepe, Anadolu Üsküdar ve Kastamonu futbol kulüplerinde top oynamıştır. Ancak, Fenerbahçe taraftarının hafızalarında Güzelses, Revivo kadar yer etmemiştir.

Revivo, taraftarın belleğinde her frikik golleri sonrası attığı taklalar ve takımla birlikte katıldığı sayıca az olan o dönemdeki uluslararası müsabakalarda ‘hazır ol’da İstiklal Marşı’nı okuyan futbolcu olarak yer almaktaydı.

Bugün, özellikle Ber Şeva’da Revivo’ya ait Shawarma, yani döner restoranlarını görmeniz olası. Yıllar sonra bile Revivo ile yapılan röportajda Fenerbahçe’ye ve Türkiye’ye olan sevgisini gösteren Revivo, İsrail’in dünya sporunda diğer ülke formalarını giymiş olan bilinen yirmi kadar oyuncusu arasında yer alır.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın