Compass doganbaruh

Tarihteki tek ABD Kongre Üyesi Holokost Kurtulanının heykeli dikildi

ABD Kongresinde görev almış tek Holokost Kurtulanı Tom Lantos’un heykeli Budapeşte’ye dikildi.

Tarihteki tek ABD Kongre Üyesi Holokost Kurtulanının heykeli dikildi

Tüm ailesi Nazilerin Yahudilere yaptığı soykırımda yok olan Macar doğumlu Lantos, 1981’den, hayata veda ettiği 2008 yılına kadar California (D) senatörü olarak çalışmış, her fırsatta Macaristan’ı ziyaret etmiş, Doğu Avrupa’nın azınlık Yahudi cemaatlerine maddi destek sağlamıştı.

Yaptığı konuşma ve basın açıklamalarında her zaman konuyu antisemitizme getiren Lantos, ırkçılığa karşı insanoğlunun cesur olması gerektiğini belirtmesi ile biliniyordu.

Perşembe günü Macaristan, Budapeşte’de  yapılan bir törenle Lantos’un heykeli açıldı. Törene katılan Lantos’un dul eşi Anette törende yaptığı konuşmada kocası için, “Onun kalbi her zaman Macaristan’da idi” dedi.

Törene katılan ABD’nin Macaristan Elçiliği Müsteşarı David Kostelancik de konuşmasında şunları belirtti:

“Lantos Macar doğumlu ancak kendini ABD’ye adamış bir kişi idi. O bize cesur olmayı öğütlerdi. Bu öğüdü sadece diplomatlara değil tüm insanlığa idi. Lantos, her zaman korkunun karşısında cesaretimizi korumamızı belirtirdi. Bunu yaparken, yanlışları düzeltirken asla korkmamalı, medeniyetimizin değerlerini korumalıyız  derdi.” 

Lantos henüz çocuk yaşta savaşta, Nazi ölüm kampına gönderilmiş, kaçmayı başarmış, yakalanmış, feci şekilde dövülmüş, sonunda binlerce Macar çocuğu kurtaran İsveçli Diplomat Raoul Wallenberg tarafından kurtarılmıştı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın