Teknoloji hayat kurtardı

Son dönemlerde duyduğumuz serviste unutulan öğrenci haberleri içimizi burkan bir hal almışken, geçtiğimiz haftalarda yine İstanbul’un göbeğinde buna benzer bir haberle karşı karşıya kaldık. Kolundaki akıllı saat sayesinde annesiyle iletişime geçebilen çocuğun hayatı kurtuldu.

Teknoloji hayat kurtardı

Böylece teknolojinin önemini bir kez daha kavramış olduk.

Yedi yaşındaki bir kız çocuğu serviste uyuya kaldığı için serviste unutuldu. Servis şoförü ve hostes ihmali sonucunda fark edilmeyen kız çocuğu servis içerisinde kilitli kaldı.

Yaşanan bu üzücü olay şöyle gelişti: Küçük kız saat 09.00 sıralarında uyanıp, araçta kilitli olduğunu fark etmesiyle, kolunda bulunan ‘akıllı saat’ aracılığıyla annesiyle iletişime geçmeyi akıl etti. Oysaki küçük kız sağlık problemi nedeniyle kolunda bulunan akıllı saatiyle aile tarafından başka bir amaçla takip ediliyordu. Kolunda bulunan bu ürün sayesinde annesiyle iletişim kuran küçük kız, annesi tarafından sakinleştirildi. Ardından okula gerekli yönlendirmeler yapılarak küçük öğrenci araçtan kurtarıldı. Durumun aile tarafından fark edilebilmesine olanak sağlayan bu teknolojik ürünle küçük kızın hayatı kurtuldu.

Günümüzde teknolojik ürünlerin hayatımızda önemli bir yer tuttuğunu, iletişimde ve hayatın her alanında yaşamı kolaylaştırdığını, her teknolojik ürünün, kullanıcılar için gündelik bir ihtiyaç haline geldiğini anlıyoruz. Hepimiz yaşadığımız çeşitli deneyimlerden teknolojinin önemini kavramış durumdayız.

Açıkçası 2017’nin kasım ayında Vodafone’un Alcatel Akıllı Çocuk Saati lansmanında sunduğu  ‘akıllı saatlerin’ bu tarz olaylarda çözüm merkezi olabileceğini öngörememiştim. Ürünün faydalarından çok teknolojik bağımlılığın çocuklara kadar indirgendiğinin ve çok fazla pazarlamaya dayalı bir ürün olduğunu düşünmüştüm.

Fakat bu olayda görüyoruz ki akıllı saatler 6 ile 12 yaş aralığındaki çocukların kullanabileceği en uygun teknolojik ürünlerin arasında yer alıyor. İçindeki sim kart sayesinde aynı zamanda telefon ve yer bulucu olarak çalışıyor. Belirli bir miktarda kişinin bilgilerini rehber özelliğiyle kaydetme, sesli görüşme ve sesli mesaj kullanımı, acil durumlarda tek tuşla SOS arama ve konum bilgisi gönderme özelliklere sahip bu cihaz, ailelerin çocuklarını rahatça takip edebilmelerine olanak sağlayan yardımcı bir ürün olarak görülüyor.

Hazır çocuklar ara tatiline girmişken, karne hediye arayışınızdaysanız bu tarz özellikli bir ürün hediye edebilirsiniz. Böylelikle hem sizler endişelerinizden kurtulur; hem de günümüz yaşam koşullarında bu akıllı teknoloji gereçlerinden çocuklarınıza da yararlandırmış olursunuz. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın