Un evenimyento, una dicha/un proverbo

Ken nase kon ventura, ken kon potra i kevradura / Kimi şansla doğar, kimi kambur ve fıtıkla

Eyal Ovadya & Silvyo Ovadya

 

Mi padre tyene un amigo ke tyene una fabrika ande produizan materyales kimikas. Es un ombre muy poderozo i muy riko. Al lado de este ombre lavora un ombre ke es muy prove i ke no tyene mazal. El mazal ke tuvo en su vida es de topar un lavoro al lado de este ombre. I kale dizir ke es un ombre muy onesto mizmo ke es prove.

Ya savesh ke kada anyo la Loteriya Nasyonal da komo regalo un montante de paras bastante importante. Este anyo este montante era mas de sesenta milyones de liras turkas. Mizmo el ganador ke es posesor de un kuarto de bilyeto es kapache de ganar mas de kinze milyones de liras. I este anyo los ganadores fueron kuatro personas. El amigo de mi padre era uno de estos mazalozos. El primer diya del anyo muevo kuando vinyeron a la fabrika el dezmazalado de Nesim disho al patron ke los ladrones rompyeron la puerta de su kaza i rovaron su televizya ke era su mas grande furtuna. Mira mazal ke el mizmo diya su patron ke era bastante riko gano mas de kinze milyones de la loteriya. Mi padre kuando se ambezo este kavzo mos disho: “Ken nase kon ventura, ken kon potra i kevradura.”

***

Babamın kimyevi maddeler üreten fabrikası olan bir arkadaşı var. Çok güçlü ve zengin bir adamdır. Yanında çok fakir ve kısmeti olmayan bir adam çalışır. Hayatındaki bütün kısmeti bu adamın yanında bir iş bulmak olmuştur. Fakir olmasına rağmen çok dürüst ve güvenilir bir insandır.

Herhalde biliyorsunuzdur ki Milli Piyango her sene yılbaşı çekilişinde oldukça önemli bir büyük ikramiye dağıtır. Bu yıl bu miktar altmış milyon Türk lirasını aşan bir paraydı. İkramiye çeyrek bilete çıksa bile kazanan on beş milyon lirayı aşkın bir paraya sahip olur. Bu yıl kazananlar aynı numaraya sahip dört çeyrek bilet sahibiydi. Babamın arkadaşı da bu şanslı insanlardan biriydi. Senenin ilk günü işe geldiklerinde gariban Nesim, hırsızların evinin kapısını kırarak en büyük serveti olan televizyonunu çaldıklarını patronuna anlattı. Kısmete bakın ki aynı gün yeteri kadar zengin olan patronu Milli Piyango’dan on beş milyon lira kazandı. Babam bu olayı öğrendiğinde bizlere şöyle dedi, “Ken nase kon ventura, ken kon potra i kevradura / Kimi şanslı doğar, kimi kambur ve fıtıkla.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın