ADL: ABD’de antisemit olaylar yüzde 67 arttı

ADL’nin (İftira ve İnkâra Karşı Mücadele Derneği) antisemitizm üzerine yayınladığı senelik rapora göre, ABD’de 1 Ocak - 30 Eylül 2017 tarihleri arasındaki antisemit olaylar, 2016 senesinin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, yüzde 67 artış gösterdi.

ADL: ABD’de antisemit olaylar yüzde 67 arttı

Rapora göre belirtilen dönemde 1299 olay yaşanırken, tüm 2016 senesinin tamamında 1266 olay gerçekleşmiş.

ADL’nin İsrail yöneticisi Carole Nuriel, istatistikleri Knesset’in ‘Göçmen, Kaynaştırma ve Diaspora Bakanlığı’ komitesine geçtiğimiz pazartesi günü sundu. Nuriel, bu raporun sonuçları tam yansıtmadığını çünkü daha pek çok olayın raporlanmadığını belirtti. İnsanlar ya kendilerine yönelik misillemeden korktuklarından veya bir olayın tam olarak antisemit kabul edilip edilmeyeceğinden emin olamadıklarından dolayı bazı olayları rapor etmiyor. Nuriel ayrıca, ABD okullarında gerçekleşen zorbalık ve vandalizm hareketlerinin de altını çizerek 2016 senesinde raporlanan 130 olayın, 1 Ocak- 30 Eylül 2017 tarihlerinde ikiye katlanarak 260’a yükseldiğini açıkladı.

Siyonist Birliği vekili ve ‘Yahudi Halkını Güçlendirme Kurulu’ Başkanı Nachman Shai, “Bu rakamlar, bastırılmış kötü ruhların ortaya çıkmaya başladığını ve tüm dünyadaki Yahudileri tehdit ettiğini gösteriyor” dedi ve şöyle ekledi: “Sessiz kalıp Yahudilere ve Yahudiliğe karşı yapılan bu davranışların daha da kötüye gitmesine izin vermemeliyiz... Bu İsrail için büyük bir tehlikedir. Antisemitizm, bugün BDS’nin (Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi) ortaya çıkmasını sağlamış bir kuvvettir ve ne kadar kötüye giderse İsrail’in durumu da o kadar kötüye gidecektir.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın