Compass doganbaruh

İsrail’de koalisyon Şabat yasaları nedeni ile zorda

İsrail’de hükümete Şabat günleri dükkânları kapama yetkisi veren yasanın parlamentodan geçirilememesi sağ partilerin koalisyonunu zora soktu.

İsrail’de koalisyon Şabat yasaları nedeni ile zorda

Ultra-Ortodoks partilerin talebi üzerine hazırlanan yasa İsrail Anayasa Mahkemesinin daha önceki bir kararının etrafından dolaşmayı amaçlıyordu. Söz konusu karara göre Yahudilerin dinlenme günü olan Şabat’ta market ve bakkalların kapatılıp kapatılmaması yerel yönetimlere bırakılmıştı. Tasarıya göre söz konusu yetki İçişleri Bakanlığına aktarılacaktı.

Fakat Ortodoks partilerin yasa taslağını genişletmesi parlamentoda kabulünü zora soktu. Zira Ortodoks partiler sadece sokaktaki değil aynı zamanda benzin istasyonlarının içinde ve turistik Eilat kentindeki oteller bölgesinde bulunan marketlerin de kapatılması talep etti.

Bu kanunun İsrail Parlamentosu Knesset’te ret edileceği anlaşılınca oylama ertelendi. Yasa Knesset’i ikiye bölerken koalisyon içinden de muhalefet ile karşılaştı. Koalisyonun önemli ortaklarından Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz Partisi) üyeleri yasaya ret oyu vereceklerini duyurdu. Bunun yanı sıra yasaya onay vermesi beklenen iki milletvekili de oylamaya katılamayacak durumdaydı. Milletvekillerinden biri hastanede iken diğeri yakın zamanda kaybettiği eşi nedeni ile yasta olduğundan oylamalara katılamadı. Sırf bu sebeple İçişleri Bakanı Arye Deri söz konusu milletvekilinin oylara katılması için Hahamlardan icazet almaya çalıştı.

Geçtiğimiz Kasım’da da demiryolları mühendislerinin Şabat günü çalışması nedeni ile İsrail Sağlık Bakanı Yaakov Litzman istifanın eşiğinden dönmüştü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın