Trump’ın ekibi barış planından emin

ABD Başkanı Trump’ın Ortadoğu barış ekibi sunacakları barış planının Filistinlilere uyacağından oldukça emin olduklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilanının hezimetinin ardından, Filistinli liderlerin kendisini ve yönetimini artık barış sözcüsü olarak kabul etmediklerini açıklamalarıyla birlikte yönetimin Batı Kanadı ve Üst Düzey İdari birimler yeni bir karar aldı: Buna göre yönetim Ortadoğu barış sürecinde herhangi bir değişiklik olmamış gibi birimlerin önceden planlanan toplantılarına devam edecek.

Beyaz Saray ‘barış ekibi’, Trump’ın neredeyse bir gecede verdiği her türlü zorlayıcı karara rağmen bir yıldan beri Başkan ile Filistinliler arasında güven ilişkisi inşa edebilmek için yoğun çaba sarf ediyordu. Trump’ın Kudüs kararı, ABD’nin Filistin Yönetimini Washington’daki ofislerini kapama tehdidinin hemen ardından geldi. Şimdilerde de ABD’nin Başkumandanı, Ramallah’tan gerekli saygıyı görmedikleri takdirde yardımları keseceğine dair tehdit tweet’leri atıyor.

Trump’ın damadı ve aynı zamanda üst düzey danışmanı Jared Kushner ile uluslararası görüşmelerden sorumlu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ise barış planını etkileyebilecek olası bir sorunun meydana gelmemesi için Filistin Yönetimi ile yüz yüze yapılacak toplantılar serisinin gerçekleşmesine izin vermedi.

Kushner ve Greenblatt kendi barış girişimlerinin Filistin Yönetimi ile yaşanan diplomatik krizden ayrı tutabileceklerini düşünüyor. Buna ek olarak ikili, daha önce sunulan barış planının Filistinlilerin, özellikle Kudüs kararından sonra oldukça gerilen geniş Arap toplumunun hoşuna gideceğine ve kızgın tepkilerin yatışacağına da inanıyor.

Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili İsrail’in ana akım gazetelerinden The Jerusalem Post’a yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Kişisel düzeyde bize kızmış olabilirler. Kredimizi kaybetmişiz gibi göstermeye çalışıyorlar. Ancak barış sürecinin devam etmesinin ve güvenilir bir sonucun elde edilmesinin ABD olmadan gerçekleşemeyeceğini biliyorlar. Plan açıklandığında her şey netliğe kavuşacak.”

On seneden fazla bir süredir Trump’ı tanıyan Kushner ve Greenblatt, bugüne kadar Trump’ın dış politika ekibiyle yaptığı tartışmalara dayanarak attığı tweet’ler ya da kararlarıyla ilgili olarak aslında hazırlıksız yakalanmadılar. Yetkili, “Sonuç olarak izleyeceğimiz strateji Başkan’dan bize geliyor, diğer türlü değil – bizler onun için çalışıyoruz” diye konuşmasına devam etti.

Öte yandan Filistinli liderler arasında ciddi endişelere neden olan tweet’ler Trump’ın yardımcılarından kötü tavsiyeler aldığı veya gelen iyi tavsiyelerin göz ardı edildiği yönünde iddialarını da gündeme getirdi.

Filistin lideri Mahmud Abbas’ın özel temsilcisi ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Üyesi Ahmad Majdalani, “Trump’ın tweet’leri gittikçe dış politikayı daha fazla kapsar hale geldi. Bunların bir kısmı kendi kişiliğinin ve psikolojisinin yansıması ancak gerçek olan bir şey var ki bunlar aynı zamanda ABD’nin dış politikasının da bir parçası” diye konuştu.

Trump ise geçtiğimiz hafta, Abbas’ın Kudüs kararının ardından kendisini barış sürecinin destekçisi olmaktan azlettiği açıklaması üzerine yaptığı Twitter paylaşımında Filistinlilerin, İsrail’le ile anlaşmak için herhangi bir konuşmaya yanaşmadıklarını ve her yıl ABD’nin her yıl yolladığı ‘yüz milyonlarca dolar’ yardım parasının kıymetini bilmediklerini yazmıştı.

Bu paylaşımın üzerinden birkaç gün sonra yetkililer Beyaz Saray’ın Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu dâhil olmak üzere Filistinlilere yapılan yardımların kesileceğini kabul etti.

Barış ekibi de geçtiğimiz ay yaşanan olayların devam eden ilişkilere zarar verdiğini onayladı. Kushner ve Greenblatt ise gelişmelerin tamamen kendi hedeflerinden ayrı, münferit olaylar olduğuna ve de öyle olmaları gerektiğine inandıklarını belirtti.

Beyaz Saray üst düzey yetkilileri de son dönemde yaşanan tartışmaların Trump’ın kendisine hakaret eden, aşağılayan tüm uluslararası kurum, kuruluş ve kişilere yönelik tepkisi olarak yorumluyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın