Mısır’da basına talimat: “ABD’nin Kudüs kararını fazla büyütmeyin”

New York Times’da hafta sonunda yayınlanan bir habere göre Kahire sessizce Mısır halkını ABD’nin Kudüs kararını kabul etmeye ikna etmeye çalışıyor.

Mısır resmen ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınamış ve BM’de ABD’nin bu kararını kınayan ve reddeden taslağa evet demiş olsa da Kahire sessizce Mısır halkını ABD’nin kararını kabul etmeye ikna etme yolları arıyor.

Gazetenin ele geçirdiği ses kaydında Mısırlı bir istihbarat yetkilisi ülkenin etkili televizyon sunucularıyla yaptığı bir konuşmada onlardan ABD Başkanı Donald Trump’ın kararının önemini daha az vurgulamalarını istiyor.

Ses kaydındaki istihbarat yetkilisi Ashraf al-Kholi’nin televizyon sunucularına Washington’ın Kudüs’le ilgili hamlesinin ülkede yarattığı rahatsızlığın “Mısır’ın ulusal güvenliğinin çıkarlarına uygun olmadığını” söylediği ve “ülkedeki İslamcılarla Hamas’ın faaliyetlerini yeniden canlandıracağının” altını çizdiği kaydedildi.

Al-Kholi kayıtlarda kutsal şehir Kudüs’ün Filistin devletinin gelecekteki başkenti olarak önemini hafifletmek için, “Kudüs’ün Ramallah’tan farkı ne, gerçekten?” diye soruyor.

Trump’ın kararını Kahire’nin kınayacağını söyleyen Al-Kholi şunu da sözlerine ekledi, “ABD’nin kararından sonra, bu bir gerçek olacak. Filistinliler buna karşı çıkamaz ve biz de savaşa girmek istemiyoruz. Bildiğiniz gibi zaten yeteri kadar sorunumuz var.”

New York Times, Mısır istihbaratının düzenli olarak televizyon sunucuları ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiğini ve bu toplantılarda ülke liderlerinin televizyon sunucularından halka iletmelerini istedikleri mesajların aktarıldığını bildirdi. Söz konusu kayıtlar istihbarat yetkilisinin görüştüğü televizyon sunucularının bu resmi bakış açısını yansıtma konusunda oldukça istekli olduğunu da gösterdi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın