Compass doganbaruh

“Uçakların Kaçırılıp Avrupa dağlarına çakılmasına İsrail engel oldu”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, NATO ülkelerinin büyükelçilerine yaptığı konuşmada, İsrail’in sağladığı istihbarat sayesinde onlarca uçak kaçırma ve terör girişiminin engellendiğini belirtti.

Başbakan Netanyahu, açıklamasında, uçakların sadece kaçırılmasının planlanmadığını, kaçıranların intihar komandosu olarak uçakları dağlara çarptırmayı planladıklarını ifade etti.

Kudüs’te düzenlenen NATO Ülkeleri Büyükelçiler Toplantısında konuşan Netanyahu şunları belirtti: “İstihbarat servislerimizin ortaya çıkardığı terörist girişimleri zamanında güvenlik güçlerine bildirilmesi sayesinde, onlarca terör eylemi daha planlama safhasında engellendi, terör yuvaları dağıtıldı. Bu saldırıların çoğu Avrupa semalarında ve şimdiye kadar olmadığı kadar can kaybına yol açacak şekilde planlanmış olduğunu belirtmek isterim. İsrail buna engel oldu, binlerce yolcuyu mutlak bir ölümden kurtardı.”

Neredeyse NATO’nun tüm üye devletlerine potansiyel terör girişimleri konusunda istihbarat verdiğini belirten Netanyahu, İsrail’in  ne bir terör örgütünün ne de İran’ın eline nükleer silah geçmemesi için istihbarat savaşına tüm gücü ile  devam edeceğini belirtti.  Ancak Netanyahu, İsrail’in her zamanki ketum politikasına bağlı kaldı ve herhangi bir detay vermekten kaçındı. IŞİD’in Irak ve Suriye’den temizlendiğine ancak Mısır’ın Sina Yarımadasında yeniden yapılandığına dikkat çeken Netanyahu, İran’ın da Suriye’de askeri üsler inşa etme peşinde olduğunu belirtti.

Netanyahu sadece istihbarat ile yetinmediklerini, gerektiğinde operasyonların da yapıldığını da belirterek, bir anlamda 9 Ocak  Salı günü  şafakta  Şam yakınlarında bir cephaneliğe yapılan saldırının arkasında kimin olduğunu ima etti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın