İsrail’de kiraz boyunda çeri domates yetiştirildi

İsrail’in ileri tarım endüstrisi gerçekten bir kirazın boyunu aşmayan mini bir domates yetiştirdi.

İsrail’de kiraz boyunda çeri domates  yetiştirildi

İsrail’in güneyde kalan çöl bölgesi Arava’da tarım çiftlikleri işleten Kedma ziraat şirketinin verdiği bilgiye göre, orijinal kökeni Hollanda olan bir domates türünün tohumu alınarak, suyun az olduğu topraklarda yetişecek şekilde genetik değişikliğe uğratıldı.

Şirketin araştırma ve geliştirmeden sorumlu Başmühendisi Rami Golan basına yaptığı açıklamada, yeni geliştirilen domatesin dünyanın en küçük domatesi olduğunu belirtti.

Geliştirilen süper çeri domates o kadar küçük ki salata yaparken veya pişen yemeğe eklerken kesmenize bile gerek yok. Ayrıca, suyun az olduğu topraklarda yetişmeyi başaran domates, beklentinin aksine son derece sulu, ısırdığınızda adeta patlıyor.

İsrail’in en ünlü şeflerinden Şaul Ben Aderet yeni domatesi ilk deneyenlerden oldu. Tel Aviv’in ünlü Blue Roaster’ı dahil üç restoranı olan Aderet, domatesi şimdiden tavada kavrulan sıcak mezelerde kullandığını belirtti.

Aderet, domatesin onlarca yeni tarifte kullanılabileceğini, bazı müşterilerin bakmadan domatesi tattıklarında şeker zannettiklerini de  belirtiyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın