Compass doganbaruh

2017’de dijitalde en çok neleri aradık?

Dijital platformlardan 2017’yle ilgili veri analizleri gelmeye başladı. Yıl boyunca en çok neler konuşuldu, neler popüler oldu, biz neler aramışız, en çok neler paylaşılmış? Tüm mecralar kendi platformunu baz alarak verilerini paylaşıyor. Sanal dünyada 2017 senesine göz gezdirmeye ne dersiniz?

2017’de  dijitalde en çok neleri  aradık?

 

En hızlı bilgi akışına sahip olduğumuz ve daha çok yazarak kendimizi ifade ettiğimiz Twitter, 2017’nin enlerini ilk paylaşan mecra olduğundan ilk sırayı da ona veriyorum. Türkiye ile ilgili enlerin hayli düşündürücü olduğunu söylemeliyim.

• 2017’de Türkiye’de en çok konuşulan etiket (#hashtag) Beşiktaş oldu. Ardından oyuncu Seçkin Özdemir konuşuldu.

• Türkiye’de en çok konuşulan hesap ise Recep Tayyip Erdoğan olurken, bunu sırasıyla Başbakan Binali Yıldırım ve T.C. Cumhurbaşkanlığına ait olan hesap izledi.

• Ünlüler dünyasında en çok etkileşim alan ve en fazla gündemde kalan hesaplar Elçin Sangu & Barış Arduç ikilisi olurken, AHBAP girişimiyle Haluk Levent’in açmış olduğu sosyal sorumluluk hesabını da en çok konuşulanlar arasında yerini aldı.

• Twitter’da 2017’de en çok konuşulan konular arasında depremler ve tabii ki teknolojik gelişmeler yer almış.

• Türkiye’deki kullanıcıların en fazla yorum yaptığı tweet ise ünlü girişimci Elon Musk’ın Türkiye ziyareti sırasında paylaştığı Atatürk’le ilgili tweet. Hayranlık uyandırdığından en çok yorumu söz konusu tweet aldı.

Facebook ise 2017’in ‘en’leri listesini daha global bir bakış açısıyla derleyerek paylaşmayı uygun görmüş. Yaklaşık 1,5 milyar takipçinin yıl boyunca Facebook’ta neler ön plana çıkmış ona da göz atalım:

• 2017 yılında Facebook üzerinden en çok konuşulan olaylar arasında birinci sırada Dünya Kadınlar Günü yer alırken, ikinci sırada 51. Super Bowl,  üçüncü sırada ise Las Vegas saldırısı yer aldı.

• Facebook’ta etkinlik paylaşımlarında ise ilk sırayı yine Washington DC’deki ‘Kadınlar Yürüyüşü’ aldı. Diğer popüler bir etkinlikte, ağustos ayında gerçekleşen Güneş tutulmasıyla 80’den fazla ülkede 20 binden  fazla Facebook etkinliği oluşturuldu.

Sıra geldi internetteki en güvenilir kaynağımız olan Google’ın her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye ve dünyada yükselen arama trendleriyle ilgili oluşturduğu listesine. Bu listeyle siz de kendinizi kontrol edebilirsiniz. Bakalım siz de bunları aramış mısınız? Benim aramalarım pek örtüşmüyor belki sizinkilerle paraleldir…

Google genel kategorinde Türkiye’de en çok ‘Milli Piyango’, ‘Stres Çarkı’ ve ‘YSK’ araması yapılmış. “Nedir?” sorusuyla aranan ilk üç kelime de ‘Pestisit’, ‘Varlık Fonu’ ve ‘Chia tohumu’ olmuş. Küresel sonuçlarla ilgili de Year in Search 2017 videosunda ise Türkiye’nin fenomen yüzlerinden Nusret’e ve ünlü tuz atma hareketine yer veriliyor. Vaktiniz olursa bu videoyu izleyerek 2017’deki trend olmuş olayları yeniden izlemenizi tavsiye ederim.

2017’ye güle güle demişken ben de, yeni sene için birkaç güzel temennide bulunmak istiyorum. 2018’de daha çok şey için umut etmeyi her anlamda anlaşılabilir bir dünyada teknoloji içinde olmanızı dilerim…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın