ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması en erken 2019’da gerçekleşebilir

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İsrail’deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması konusunda, “Bu sene ya da önümüzdeki sene gerçekleşecek bir durum değil” dedi. Bakanın açıklaması, geçtiğimiz çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını ilan etmesinin ardından, Asya ve Ortadoğu’da düzenlenen toplu protesto gösterilerinin sonrasında yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması en erken 2019’da gerçekleşebilir

Açıklamaların ardından Gazze ve Batı Şeria’da düzenlenen gösterilerde, İsrail askeri ile çatışmaya girenlerden iki Filistinli hayatını kaybederken yaklaşık yüz kişi de yaralandı.

Endonezya, Malezya ve Pakistan’da bulunan ABD Büyükelçiliklerinin önlerinde binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenlendi. Ayrıca Ürdün ve Türkiye’de de protesto gösterileri yapıldı.

Tillerson, Trump’ın kendilerine büyükelçiliği taşımaya hazırlık yapmaları talimatı verdiğini fakat bunun yer bulunması, inşaat planlarının yapılması ve büyükelçiliğin inşa edilmesi henüz planlanmadığından zaman alacağını belirtti.

Tillerson ayrıca, Trump’ın kararının Kudüs için ‘kesin bir karar verme’ anlamı taşımadığını ve bu kararın ‘tarafların pazarlığına ve anlaşmasına açık’ olduğunu da ekledi.

Trump dış politikanın çok tartışmalı olduğu bir dönemde, büyükelçiliğin taşınması konusunu ‘gerçeği tanımak’ ve ‘doğru olanı yapmak’ diye nitelendirerek açıklamıştı.

Trump’ın bu kararı, ABD’nin İsrail-Filistin sorunu çözülmeden evvel Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımama yönündeki yetmiş yıllık dış politikasını tersine çevirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın