Compass doganbaruh

Erkek arkadaşı ile yaşadığı için Yahudi okulundan kovulan öğretmen mahkemeyi kazandı

Londra’da Ortodoks Yahudi yuvasında öğretmen olan 24 yaşındaki Zelda De Groen, 2016 yılının haziran ayında okul yönetimi tarafından Yahudi geleneklerine uygun bir özel hayatı olmadığı gerekçesi ile işten çıkartılmıştı.

De Groen uğradığı haksızlık üzerine konuyu  İngiliz adaleti önüne getirmişti. Gan Menachem Yuvası aleyhine Watford İş Mahkemesi’nde açılan dava geçtiğimiz cuma günü sonuçlanarak okul aleyhine karara bağlandı.

Mahkemenin karar metninde okulun davranışı, şüphe götürmez bir şekilde aşağılayıcı, küçük düşürücü ve kabul edilemez olarak nitelendi. Mahkeme iddia makamının talep ettiği 26 bin dolarlık tazminatı görüşmek üzere ikinci bir toplantı yapılacağını da duyurdu.

Dindar bir çevre olan Londra’nın Stamford Hill semtinde yetişmiş olan De Groen, hayat tarzına yapılan baskılardan rahatsız olarak Nisan 2016’da erkek arkadaşı ile başka bir mahalleye taşınmıştı.

Mahkemede, 2016 yılında okul idaresi tarafından ya evlenirsiniz ya da okuldan atılırsın şeklinde tehdit edildiğini de açıklayan De Groen 2016 temmuzunda erkek arkadaşı ile evlendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın