Compass doganbaruh

Arapların İsrail düşmanlığı azalıyor

İsrail Dışişleri Bakanlığı ile Kanadalı RIWI araştırma şirketinin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, Ortadoğu’da Arapların İsrail düşmanlığı gittikçe azalıyor.

Arapların İsrail düşmanlığı azalıyor

54 farklı ülkeden İnternette gezenleri gelişi güzel seçerek, İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler hakkında sorular soran araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre Irak’ta yüzde 48, BAE’de yüzde 42, Suudi Arabistan ve İran’da ise halkın yüzde 30’u İsrail ile bir şekilde diplomatik ilişki kurulmasını istiyor.

İsrail Bakanlar Kurulunda sonuçları tartışılan kamuoyu yoklamasında soru sorulan 54 ülkeden 47’sinde vatandaşlar ülkelerinin İsrail ile ilişkiden büyük fayda sağlayacağına evet dediler.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, araştırmanın sonuçlarının son derece umut verici olduğunu belirterek  şunları ifade etti: “Asıl çarpıcı olan, Ortadoğu ülkelerinde soru sorulan vatandaşlarını neredeyse yarısının İsrail’in sahip olduğu ekonomik ve siyasi güce saygı duymakta ve ülkelerinin bir şekilde bu güçten fayda sağlayacağını düşünmekte olduğudur.”

Araştırmadan çıkan diğer dikkat çekici sonuçlar ise şöyle: Arap ülkelerinde ve İran’da araştırmaya cevap verenlerin yüzde 47’si İsrail ile ilişkilerden ülkelerinin fayda sağlayacağını belirtti.

Ortadoğu genelinde cevap verenlerin yüzde 51’den fazlası İsrail’i dünyada önemli bir güç olarak görüyor. Afrika’da bu oran yüzde 91, Kuzey Amerika’da ise yüzde 82.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın