ABD Dışişleri’nden Filistin temsilciliği ile ilgili yeni karar

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’un Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Washington’daki temsilciliğinin kapatılmasını öngören yasayı askıya alma kararını uzatmayacağı bildirildi.

ABD Dışişleri’nden Filistin temsilciliği ile ilgili yeni karar

Açıklama yapan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD Temsilciler Meclisinin Aralık 2015’te, 1987 tarihli Terörle Mücadele Yasası’na ek olarak sunduğu tasarıda, FKÖ’nün İsrail’e karşı Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sunduğu şikâyeti geri çekmemesi ve İsrail ile doğrudan müzakerelere katılmaması durumunda, örgütün Washington’daki yasal durumunun iptal edilmesi ve temsilciliğinin kapatılmasının ön görüldüğünü kaydetti.

FKÖ’nün ilgili yasa kapsamında üzerine düşeni yapıp yapmadığının ise belli sürelerle dışişleri bakanının kararına bağlandığını anımsatan yetkili, Bakan Tillerson’un son onayının kasım ayı itibarıyla biteceğini belirtti.

Yetkili, “Yeni bir onay veremeyeceğiz, bunu da FKÖ’ye ilettik. Bakan, özellikle Filistin liderlerinin UCM ile ilgili açıklamaları gibi tutanakların yasa kapsamında şart koşulan onayı vermesine imkân bırakmadığına karar verdi” ifadelerini kullandı.

 

Filistin Yönetiminden, ABD ile ilişkileri kesme tehdidi

Filistin Yönetimi, ABD’yi Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Washington’daki diplomatik ofisini kapatma kararını uygularlarsa tüm ilişkileri kesmekle tehdit etti.

Filistinli yetkili Saeb Erekat, ABD’nin temsilciliği kapatma kararını çok talihsiz ve kabul edilemez olarak nitelendirdi ve Trump yönetimini nihai anlaşmaya varılması için yapılacak görüşmeler öncesi İsrail yönetiminin baskısını uygulamakla suçladı. Sosyal medyada paylaştığı görüntülü bir açıklamada Erekat, ABD yönetimi ile tüm ilişkileri askıya alacaklarını dile getirdi.

ABD’den konu ile ilgili bir açıklama gelmezken İsrail Başbakanlık Ofisi kapatma kararının ABD kanunları ile ilgili bir konu olduğunu söyledi.

ABD’li bazı yetkililer ise, kapatma kararının sadece ABD anayasası uygulanmasının bir sonucu olduğunu, İsrail-Filistin anlaşması için yapılacak görüşmelerde Filistin aleyhine bir durum yaratmak niyetinde olmadıklarını bildirdiler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın