Compass doganbaruh

Polonya’da Bağımsızlık Günü kutlamaları ırkçı gösteriye dönüştü

Polonya bağımsızlığının 99. yılını başkent Varşova’da düzenlenen resmi törenle kutladı. Ancak kutlama münasebetiyle bazı partilerin düzenlediği yürüyüş ırkçı sloganların atıldığı yabancı karşıtı bir gösteriye dönüştü.

Polonya’da Bağımsızlık Günü  kutlamaları ırkçı gösteriye dönüştü

Polonya’nın 99. bağımsızlık günü kutlamaları için başkent Varşova’da resmi tören düzenlendi. Törende konuşan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, bağımsızlık kutlamasının ana hedeflerinden birinin ulusun birliğini güçlendirmek olduğunu belirtti.

Varşova’da aynı kutlama kapsamında kendilerini vatansever olarak tanımlayan Milli Hareket Kampı (ONR), Tüm Polonya Gençliği (MW), Milli Hareket (RN) gibi aşırı sağcı örgütlerin organize ettiği yürüyüş ise, ırkçı ve yabancı karşıtı gösteriye dönüştü. Ülkenin başka şehirlerinden de yüksek katılımla gerçekleşen yürüyüşte on binlerce kişi bir araya geldi.

Polonya bayrakları ve milli sembollerin taşındığı, yaklaşık 3 kilometrelik güzergahda gerçekleşen yürüyüşte katılımcılar sık sık Yahudi ve İslam karşıtı sloganlar attı.

Yabancı karşıtı ifadelerin de dikkat çektiği yürüyüşte “Beyaz Avrupa”, “Herkes eşit, herkes beyaz!”, “Avrupa ya beyaz olacak ya da hiç olmayacak”, “Kardeş ulusların beyaz Avrupa’sı” yazılı pankartlar görüldü.

“Laik değil Katolik Polonya”, ”Polonya sanayisi Polonyalıların eline” şeklinde sloganların da atıldığı yürüyüşe bazı kaynaklara göre 60 bin, Varşova Valiliği’ne göreyse 30 bin kişi katıldı.

Kendini milliyetçi olarak tanımlayan aşırı sağcılar tarafından organize edilen yürüyüş bu yıl yedinci kez gerçekleşti. Daha önceki yıllarda katılımcılarla polis arasında çatışmalar yaşanırken, bu yılki yürüyüş olaysız geçti. Geçmiş yıllarda Avrupa Birliği karşıtlığına vurgu yapılan, AB önünde diz çöktüğü pozisyondan doğrulmuş bir Polonya talep eden yürüyüşçülerin çatışmacı tavrı, milliyetçi-muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) iki yıl önce iktidara gelmesiyle değişti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın