Compass doganbaruh

On binler Gazze’de Arafat’ı andı

Ölümünün 13. yılında Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yasef Arafat için on binler cumartesi günü Gazze’deki anma törenine katıldı.

On binler Gazze’de Arafat’ı andı

Tören, El Fetih Yönetimi ile Hamas’ın vardığı anlaşmanın ardından ilk kez yapıldı. Filistin Yönetimi yıllardır Gazze’de bu tür törenlerin yapılmasına izin vermiyordu.

Törene uydu bağlantısı ile katılan Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, “Gazze’deki insanları bizden çok umursayan yoktur” dedi. 

 

Abbas: “İki devletli çözüm başarısız olursa tek devletli çözüme dönebiliriz”

Arafat’ı anma töreninde bir açıklama yapan Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, iki devletli çözümün başarısız olması durumunda İsrail’le Filistinliler arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi için her vatandaşa tüm hakların sağlanacağı tek devletli bir çözümü Filistinlilerin destekleyeceğini söyledi.

Gazze’de şehir merkezinde FKÖ lideri Yaser Arafat’ın ölüm yıldönümü nedeniyle toplanan on binlerce kişiye banttan dev ekranlardan yayınlanan konuşmasında Abbas, selefi Arafat’tan övgüyle bahsetti. Abbas müttefikleri 2007’de Hamas tarafından kovulduktan sonra Gazze’yi hiç ziyaret etmedi. Abbas konuşmasında,  “Filistinli kardeşlerimiz Arafat’ı her zaman büyük bir lider olarak sevdi, hâlâ seviyor, sayıyor ve ona sadık. Gazze’de bir devlet yok, Gazze’siz de bir devlet yok” dedi. Abbas Filistinlilerin ‘birlik’ içinde olduğunu ve ‘bölünmeyi reddettiğini’ de vurguladı. Abbas ayrıca, “Uzlaşma anlaşmasının doğru şekilde uygulanması ve hükümetin tam yetkilendirilmesi şüphesiz ki çekilen sıkıntıları hafifletecek ve hepimiz için daha iyi bir gelecek umudunu yeşertecek” dedi.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın