Compass doganbaruh

Otomobil uçar gider

Tesla CEO’su Elon Musk’ın ziyareti yerli otomobil girişim haberi ile aynı zamana gelince bir heyecan dalgası oluştu. Musk’ın esas geliş amacı uydularımızın uzaya SpaceX Falcon 9 roketleri ile gönderilmesiydi. Hem uçan hem teknolojik deyince akla efsane araba DeLorean DMC-12 gelir. Bakalım zamanda yolculuk yapan uçan araba ‘Back to the Future’ bizi gelecekte hangi araçlara götürecek.

Otomobil uçar gider

Elon Musk’ın göbektaşındaki köpüklü magazin haberi geçen haftanın uzun zamandır özlediğimiz ‘back to the future’ haberiydi. Antalya’daki G-20 toplantısındaki liderlerin yemek menüsü, Trump’ın küçük kızının kıyafetlerini Türkiye’den aldığı haberi, konunun veya kişinin kendisinden nedense daha popüler oluyor hatta ekonomi sayfalarında esas haberin yerini alabiliyor. Haliyle magazin tutunca, uçan ve elektrikli arabaları aynı haberde birleştirip konuya biz de magazin katmazsak olmaz. Elektrikli arabalar ve uzay araçları yani iki yeni teknoloji Elon isminde birleşince elin oğluna Münir Nurettin Selçuk’un mahur makamındaki Türk Sanat Müziği bestesini buradan göndermek isteriz: “Otomobil uçar gider, Ömrüm gibi geçer gider, Ben talihin peşindeyim, Talih benden kaçar gider.” Bu sefer inşallah otomobilde talih bize gülecek, yerli otomobilimizi kullanmak, yollarda görmek mümkün olacak. Yerli otomobil konusu televizyonlarda, ekonomi programlarında, gazete sayfalarında çok tartışıldı, yazıldı, çizildi. Bu yazımızda diğer haberlerden farklı olarak otomobil sektöründeki akıllı şoförsüz arabalar, otonom arabalar ile ilgili dış basındaki haberlerden son gelişmeleri derleyelim istedik. Her haber birbirinde heyecan verici ve akıllı arabalar güzel ama akıllı yollar olmazsa veya trafik sorunu ortadan kalkmazsa bu arabalar nerede gidecek, benzin, mazot ortadan kalkmazsa depoyu kim dolduracak soruları akla geliyor, akıl merak ediyor.

7 Kasım’da Google Alphabet’in akıllı şoförsüz arabası Waymo ilk defa şehir sokaklarında tek başına gezdi (FT). Delphi firması kendi kendine giden nuTonomy start-up firmasını 24 Ekim’deki habere göre 450 milyon Dolara satın aldı (FT). Qualcomm ve LG’nin şoförsüz araçlarda iş birliğine gideceği haberi LG hisselerini son altı yılın en yüksek seviyesine çıkardı (FT). General Motors 17 Ekim’de New York’ta şoförsüz aracını test etti (FT). Daimler Kamyon havaalanlarını kardan temizleyecek şoförsüz kamyonlar planlıyor (FT). 2021 yılında otonom çalışan taksiler için Lyft ile anlaşma imzalayan Ford’un CEO’su Jim Hackett klasik otomobillere harcamayı azaltıp elektrikli arabalara yönelmeyi planlıyor (FT). Washington otonom araçların yolları için yeni kanun üzerinde çalışıyor (FT). Şoförsüz traktör yarışında Japonya geri kalmak istemiyor (FT). Fiat BMW ve Intel’in şoförsüz araç programına katıldı (FT). Porsche otonom yarış arabası yazılımı geliştiriyor (FT). Jaguar kendi kendine giden ve elektrikli arabalar için 5 bin mühendis ve teknik eleman alacak (FT). FedEx Kargo self sürüşlü kamyonlar için kuralların acilen oluşturulması gerektiğini belirtti (FT). Uber’in self-sürüşlü arabası ABD’de test sürüşünde kaza yaptı. ABD kazaların azalması için beş yıl içinde birbirleri ile konuşan arabaları istiyor (FT) Google Waymo Uber’le otonom araçların bilgisinin sızdırıldığı iddiası ile mahkemelik oldu, Uber’e geçen Lewandoski kovuldu (FT). Las Vegas’da şoförsüz shuttle ilk test sürüşünde arabaya çarpıp kaza yaptı (Telegraph). Güney Kore şoförsüz araçlar için 4 şeritli test sürüşü yolu açtı (Futurism.com). Ford Zotye ile Çin’de elektrikli otomobil üretimi için 756 milyon Dolar anlaşma imzaladı (Detroit Free Press). Volvo’nun sahibi Çin’li Geely uçan araba start-up firması Terrafugia’yı satın aldı (The Verge). Uber NASA ile uçan arabalar ve taksiler için iş birliği yapıyor (Space.com).

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın