Compass doganbaruh

Başbakan Yıldırım ABD’de Yahudi liderler ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım ABD ziyaretinde Başkan Yardımcısı Pence ve Yahudi liderlerle görüştü.

Başbakan Yıldırım ABD’de Yahudi liderler ile görüştü

Beyaz Saray, Yıldırım-Pence görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada 'İki ülkenin arasında 'yeni bir  sayfa açılması umudunu dile  getirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada iki liderin ikili ilişkilerde yapıcı bir diyalog ihtiyacının üzerinde anlaştığı ifade edildi.

Başkan Yardımcısı, Türkiye’de olağanüstü hal altında tutuklu olan ABD vatandaşları, konsolosluk personeli, sivil toplum temsilcileri ve gazetecilerin durumuna ilişkin derin kaygılarını paylaştı ve bu davaların şeffaf bir biçimde çözüme kavuşturulmasını talep etti.  Başkan Yardımcısı Pence, Türkiye’nin küresel güvenliğe ve IŞİD ile mücadeleye yaptığı katkılardan dolayı da Başbakan Yıldırım’a teşekkür etti. Pence, ABD’nin PKK ile ve diğer terör tehditleri ile mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduğunu da ayrıca vurguladı.   

Görüşme ile  ilgili olarak  TC Başbakanlık ofisi de yaptığı resmi açıklamada şu ifadelere yer verdi:  “Taraflar iki ülke arasındaki köklü müttefiklik ilişkilerinin ve stratejik ortaklığın önemini vurgulamışlar ve bu görüşmenin ikili ilişkilerde, iki dost ve müttefik ülke olan Türkiye ve ABD arasında yapıcı diyalog temelinde yeni bir sayfa açması temennisinde bulunmuşlardır.”

Başbakan Yıldırım daha sonra  New York’a  geçerek ülkenin önde gelen şirketlerinin temsilcileri ve Yahudi önderleri ile bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım ilk olarak Türkiye’nin New York Başkonsolosluğunda ABD Yahudi cemaatlerinin önde gelen12 liderini  kabul etti.  Konsolosluktaki toplantıya basın alınmadı.

Başbakan ardından ikinci katıldığı bir toplantıda uluslararası şirketlerin temsilcileri ile görüştü. Pepsico, UPS, Raytheon, Coca Cola, GE Aviation, Credit Suisse, Accenture, Motorola, Amazon, Citi Group, Deutsche Bank ve IBM gibi kuruluşların yöneticileri Başbakan Binali Yıldırım’ın misafirleri arasında idi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın