Compass doganbaruh

Natalie Portman’a Yahudi Nobel’i Genesis ödülü

Geçtiğimiz salı günü Genesis Ödül Vakfı bir açıklama yaparak Portman’ın Yahudi Nobel’i olarak adlandırılan Genesis Ödülü’ne layık olduğunu duyurdu.

Natalie Portman’a Yahudi Nobel’i  Genesis ödülü

Ödül, olağanüstü profesyonel başarılarıyla ve Yahudi değerlere bağlılıklarıyla, gelecek nesil Yahudilere ilham kaynağı olan bireylere veriliyor. Bir milyon dolarlık ödül, Portman’ın yanı sıra sanatçı Anish Kapoor, aktör- yönetmen Michael Douglas, kemancı Itshak Perlman ve geçmiş dönem New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’e verilecek.

Portman ödül parasını kadınların eşitliğine odaklanan programlara verecek.

İsrail’de doğan Portman, ABD’ye çocuk olarak göç etmesinden sonra Yahudi ve İsrail kökleriyle hep yakın ilişki halinde oldu. Cinsiyet ayırımcılığına karşı ateşli bir savunucu olan Portman aynı zamanda fakirlikle mücadelede ve hayvan haklarını korumada önemli bir yer aldı.

12 yaşında mesleğine başlayan Portman, Akademi Ödülü, 2 Altın Küre, İngiliz Film ve TV Akademisi Ödüllerinin sahibi oldu. 2015’te yönettiği Amos Oz’un romanından esinlenen ‘A Tale of Love and Darkness’ adlı İsrail’de İbranice çevrilen filminde başrolü oynadı. Yeteneği, sosyal konulardaki hassasiyeti ve Yahudi köklerine bağlılığıyla hayranlık uyandıran Portman, çok çalışması, mükemmelliğe tutkusu, entelektüel merakı ve dünyayı yaşanacak daha iyi bir yer haline getirmek için çabalarıyla Yahudilerin değerlerinin timsali oldu.

Portman’a ödülü Kudüs’te Haziran ayında yapılacak bir törende takdim edilecek.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın