Dilimizden anlayan arama motoru Yaani

Turkcell, uzun süredir beklediğimiz yerli arama motorunu Yaani’yi geçen hafta sektör öncülerine tanıttı. Ana dili Türkçe olan arama motoru Yaani’nin özellikleri neler?

Dilimizden anlayan arama motoru  Yaani

Türkiye’nin kapsamlı ve fonksiyonel ilk yerel arama motoru olan Yaani teknoloji takipçileri tarafından uzun süredir merakla bekleniyordu. Yeni uygulamayla ilgili detaylara baktığımızda Türk mühendislerin başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Ana dili Türkçe olan arama motoru Yaani’nin merakla beklediğimiz özelliklerine bakmaya ne dersiniz?

Öncelikle Yaani uygulaması beklenenin dışında mobil öncelikli bir arama motoru olarak lanse edilerek Internet’te gezinmeleri ve arama yapmaları üzerine Turkcell’in sunduğu bu hizmet sadece mobil cihazlar üzerinden kullanılmak üzere kurgulanmış. Bu nedenle Yaani uygulamasını şimdilik sadece App Store ve Google Play’den indirerek ulaşabiliyor olacağız. Yaani, abonelerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış. İnternet’teki tüm bilgilere erişim sağlamanızı ve merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulmanızı kolaylaştıracak. Yaani uygulaması favori web sitelerinizi kaydetmenizi ve sevdiklerinizi paylaşmanızı sağlayan özelleştirilebilir özellikler de sunuyor.

Ana dili Türkçe

Tüm bunların yanı sıra ana dili Yaani’nin en önemli özelliklerinden biri, Türkçenin farklı dil bilgisi yapısını anlayabilecek şekilde geliştirilmiş olması. Böylece Yaani Türkçe aramalarda çok daha doğru sonuçlarla kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. Bunun yanı sıra Turkcell bu uygulamanın yerel olduğunu belirtmek üzere Yaani’nin ikonunda Türkiye’yle özdeşleşen bir sembol olan nazar boncuğunu kullanmış. Bu durum global pazarda ne kadar etki uyandırır onu bilemesek de Yaani, kullanıcıların aramalarına göre bir süre sonra alışkanlıklarını ve gerçekten ne aramak istediklerini öğreniyor. Daha önce yapılan aramaların benzerleri daha arama yaparken kullanıcıya gösteriliyor.

Ayrıca Yaani arama motorunun hayata geçirilmesi ile Türkiye’nin dijital datasının da kendi veri tabanımızda kalıyor olması ve kendi dijital servisimizi oluşturmamız bu yüzyılda çok önemli bir unsur.

Basın toplantısında Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Dünyada gücün kaynağının değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Artık veri en önemli güç. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız. Çünkü verileri işlemediğiniz sürece elinizde veri olmasının pek bir anlamı yok. ” diyerek bu konunun esas önemini vurgulamış oldu.

Diğer arama motorlarından farklı

  Yaani’nin diğer arama motorlarından farklı olarak sunduğu özelliklerin kullanıcılar için hayli faydalı olacağını düşünüyorum. 

 Aile koruma modu

 Konum tabanlı aramada etkin hedefleme

 Yaani’yi Android’de varsayılan arama uygulaması olarak tanımlayabiliyorsunuz ancak henüz iOS tarafında bu mümkün değil.

 Yaani’de Gizli Mod ile ziyaret ettiğiniz sitelere İnternet’te gizli olarak göz atabiliyorsunuz.

 Turkcell aboneleri Yaani’yi ilk defa telefonlarına yüklediklerinde 1 hafta geçerli 1GB internet hediyesi kazanacak. Yaani aramaları Turkcell kullanıcılarının internet paketinden yemeyecek. (*fizy ve haritalar hariç)

 Turkcell yakında Yaani’yi bir mobil tarayıcı olarak da kullandıracak.

Turkcell abonelerine de özel fırsatlar sunmayı da unutmamışlar. Artık bir tek uygulamayı indirmek kaldı. Keyifli deneyimler dilerim…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın